İspanya diyalog istemiyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Katalanlar sorunların çözümü, krizlerin aşılması için sık sık diyalog çağrısı yaparken, İspanya’nın ırkçı Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya lideri Carles Puigdemont ile müzakerelere girmeyeceğini söyledi.
İspanya Parlamentosu’nda konuşan Rajoy, “Puigdemont’un benimle konuşmak istediği tek şey, Katalonya’nın bağımsızlığının koşulları ve takvimiydi. İspanya Başbakanı olarak Katalan bağımsızlığı üstüne konuşamam. Puigdemont, İspanya’nın diğer özerk topluluklarında olduğu gibi özerk finansman hakkında da konuşmak istemedi. Senato’ya gelerek halkın huzurunda önerilerini nasıl sunacak, göreceğiz” dedi.
Bu koşullarda diyalog yaşanmayacağını söyleyen Rajoy, Puigdemont’a savlarını Senato’ya sunması çağrısı yaptı.
İspanya senatosu, Cuma günü Katalan lideri Puigdemont’un yetkilerinin geri alınması konusunda oylama yapacak.
Katalonya Özerk Bölgesi Parlamentosu da, Madrid hükümetinin yönetimi doğrudan ele alma kararını değerlendirmek üzere bugün toplanıyor.

Madrid yönetimi, seçilmiş Katalonya Özerk Bölgesi hükümetinin görevine son vereceğini, Katalonya Parlamentosu’nun yetkilerinin sınırlandırılacağını ve 6 ay içinde bölgede erken seçime gidileceğini açıklamıştı. Referandumdan bağımsızlığa evet çıkmasının ardından Katalonya Özerk Bölgesi Parlamentosu’nun tek taraflı bağımsızlık ilan edeceğine dair spekülasyonlar artıyor.
Katalonya Özerk Bölgesi Dış İlişkiler Sözcüsü Raul Romeva, İspanya’nın bölgede kontrolü sağlamaya çalışması halinde, Katalan yetkililerin emirlerine uymayacağını söyledi.Katılım oranı yüzde 43 olan referandumda, halkın yüzde 90’ı bağımsızlığa “Evet” demişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR