İspanyol devletine karşı Katalonya’da yüzbinler meydanlara çıktı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İspanya’nın bağımsızlık ilan eden Katalonya’ya yönelik ırkçı yaklaşımları ve 8 Katalan bakanı tutuklaması yüzbinlerce kişinin katıldığı mitingle protesto edildi. İspanya monarşisine karşı cumhuriyet ve demokrasi vurgusu yapıldı
Kısa süre önce bağımsızlık ilan eden Katalonya’yı cezalandırma politikası sürerken, başkent Barcelona kentine çeşitli kentlerden akanlar, siyasi iradelerine sahip çıktı. Görkemli yürüyüş düzenleyen yüzbinler, tutuklu Katalan siyasetçilerin serbest bırakılmasını istedi. İspanya’nın yargı ve polis üstünden sindirmeye çalıştığı Katalonya’nın başkenti Barcelona meydanlarına bağımsızlık yanlısı sivil toplum örgütlerinin çağrısıyla 750 bin kişi indi. Katalonya’nın farklı yerlerinden 900 otobüsün eylem için Barcelona’ya geldiği bildirildi. 750 bin kişinin katıldığı dev gösteride, Katalonya Parlamentosu’nun 27 Ekim tarihinde ilan ettiği tek taraflı bağımsızlık ilanı kararı sonrasında, “devlete başkaldırma, ayaklama ve kamu malını kötüye kullanma” suçlarıyla açılan soruşturma kapsamında, tutuklanan eski 8 Katalonya bakanı ile bağımsızlık yanlısı sivil toplum örgütlerinden iki yetkilinin serbest bırakılması talep edildi.

Katalan siyasetçilerin ve sivil toplum örgütü liderlerinin ailelerinin ön saflarda katıldığı gösteride, “Siyasi tutuklular için özgürlük”, “SOS demokrasi”, “Biz cumhuriyetiz” yazılı pankartlar açıldı. Özgürlük isteyen göstericiler, “Puigdemont bizim başkanımızdır”, “Hiç olmadığı kadar birlik içindeyiz”, “Meşru hükümetimizi savunacağız”, “Demokrasi yardım istiyor, Avrupa nerede?” sloganları attı. Gösteride yapılan konuşmalarda, 21 Aralık’ta Katalonya’da yapılacak yerel seçimlerde, tutuklu siyasetçilerin de aday olduğu belirtildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR