İsrafil Erbil: AKP Alevilerden kurtulmak istiyor!

Terolar’dan sonra Dersim’de de AKP’nin mülteci kampı adı altında cihatçı gruplar için yeni bir kamp yapma iddiası ortaya çıktı.  Britanya Alevi Federasyonu başkanı İsrafil Erbil alevinet.com’a yaptığı açıklamada, AKP’nin niyeti sığınmacıları kullanarak Alevilerden ve diğer muhaliflerden kurtulmaktır…” dedi. 

 

Alevi nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Sivas’ın Divriği ilçesi ve Maraş’ın Pazarcık ilçesinin ardından AKP iktidarı şimdi de Dersim’in Mazgirt ilçesine mülteci kampı inşa etme hazırlığında. 8 bin nüfuslu ilçede yapılması planlanan 3 bin kişilik kampa karşı ise tepkiler var.  Britanya Alevi Federasyonu başkanı İsrafil Erbil, alevinet.com’a yaptığı açıklamada Dersim’in seçilmesinin bir tesadüf olmadığını belirtiyor. Erbil,”Dersim’in Alevi Kızılbaş kimliği gerek Osmanlı gerekse Cumhuriyet döneminin yöneticilerini hep rahatsız etmiştir. Çünkü Dersim yoğun Alevi nüfusu ve Alevi ocaklarının yurdu ve aynı zamanda tüm Alevi Bektaşi kimliğinin görünen ve yaşayan kimliğidir. Cumhuriyetin ilk icraatlarından birisinin Dersim soykırımı olması tesadüf değildir… ” diyor.

Osmanlıdan devir alınan devlet geleneğinin devam ettiğini söyleyen İsrafil  “Cumhuriyet’in Dersim’den kurtulması gerekir” mesajını net olarak vermiştir. Bugüne kadar hertür işkence, baskı, zulüm, katliam, soykırım ve istihdam politikalarına karşı direnen Dersim halkı şimdide Suriyeli sığınmacılarla ve onlarla birlikte getirilecek olan islamcı çete mensupları ile tehdit ediliyor. Maraş’a yapılan kampa neden itiraz ettiğimiz ve AKP devletinin asıl niyetinin ne olduğu şimdi çok daha net olarak ortaya çıkmıştır. AKP’nin niyeti sığınmacıları kullanarak Alevilerden ve diğer muhaliflerden kurtulmaktır…” ifadelerini kullandı

alevinet.com

EN SON EKLENENLER