İsrail askerleri Filistinli ailenin evini yıktı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinli aileye ait inşa halindeki bir evi “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıktı.

Yerel kaynaklar, Batı Şeria’nın güneyindeki Eriha kenti yakınlarında yapımı süren evin İsrail askerleri tarafından iş makineleriyle yıkıldığını belirtti.Yıkıma gerekçe olarak söz konusu evin Oslo Anlaşması’na göre “C bölgesi” içinde kaldığı ve “ruhsatsız” olduğu gösterildi.

Filistinli kaynaklara göre, İsrail makamları sadece geçen yıl işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da Filistinlilere ait 538 ev ve iş yerini yıktı.

Paylaşılamayan yönetim ve güvenlik

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995’te imzalanan “İkinci Oslo Anlaşması” çerçevesinde Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.Yüzde 18’i kapsayan “A bölgesi”nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin’e; yüzde 21’lik “B bölgesi”nin idari yönetimi Filistin’e, “güvenliği” İsrail’e devredilmiş; yüzde 61’ini oluşturan “C bölgesi”nin ise “idari yönetimi ve güvenliği” İsrail’e bırakılmıştı.

İsrail yönetimi kendi kontrolünde olduğu gerekçesiyle çoğunlukla “C bölgesi”nde Filistinlilerin yeni bina veya genişletme çalışması yapmasına izin vermiyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR