İsrail Gazze’yi vurdu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın, ABD büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararı almasının ardından bölgede sular ısınıyor.

İsrail’in, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne savaş uçağı ve tanklarla saldırı düzenlediği bildirildi.

İsrail ordusu, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamada, Gazze şeridinden bugün yaşanan roket saldırılarının sorumlu tarafı olarak Hamas’ı göstererek, saldırılara yanıt verdiklerini duyurdu.

İsrail ordusunun açıklamarına göre, saldırının Gazze’den İsrail’e düzenlen üç roket saldırısına karşılık olduğu belirtildi Roketlerden ikisinin Gazze tarafına, ikisinin de İsrail’in güneyinde boş bir alana düştüğü ve herhangi bir yaralanma ve can kaybının olmadığı belirtildi.

Ne olmuştu?    ABD Başkanı Trump, dün akşam düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi’nin 1980 yılında İsrail’in Doğu Kudüs’ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma zamanı geldi.” ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv’deki büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına ilişkin açıklamasının ardından Gazze Şeridi, Batı Şeria ve Kudüs’te protestolar başladı. Gösteriler sırasında Filistinliler ve İsrail güçleri arasında çatışma yaşandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR