İsrail vurduğu Filistinlilerin cenazelerini iade etmeyecek

Post date:

Author:

Category:

Array

Ulusal Güvenlik Kabinesi toplantısından sonra açıklama yapan Savunma Bakanı ve koalisyon ortağı Mavi-Beyaz adlı partinin lideri Benny Gantz, ‘terörist’ olarak nitelendirdiği kişilerin cenazelerinin ailelerine verilmemesi yönündeki önerisinin kabul edildiğini duyurdu. Buna göre, herhangi bir çatışmada öldürülen bir Filistinlinin cenazesi ailesine iade edilmeyecek.

İnsan hakları savunucularının açıkça insanlık dışı olarak nitelendirdiği karar, bugüne kadar sadece bir İsraillinin yaşamını yitirdiği bir çatışmada öldürülen Hamas üyeleri için uygulanıyordu. Yeni kararla ise, yaşamını yitiren Filistinlinin hangi örgütten olduğu veya İsrailli bir kişinin söz konusu olay ya da çatışmada ölmesine bakılmadan tüm cenazelere el konulacak.

Savunma Bakanı Gantz, bu kararla Gazze Şeridi’ni kontrol eden Hamas’ın elinde bulunan iki esir ile yaşamını yitiren iki diğer İsraillinin iadesinin kolaylaştırılmasını hedeflediklerini söyledi. İsrail, Hamas’ın bu yolla cezaevlerindeki üyelerinin serbest bırakılması için pazarlık şansını arttırmak istediğini savunuyor.

Karara ilişkin Adalah adlı sivil toplum kuruluşundan yapılan açıklamada, cenazelerin pazarlık aracı olarak kullanılmasına tepki gösterildi.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR