İsrail’de hükümet krizi: Yarın geceye kadar süre tanındı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Geçtiğimiz yıl nisan ayında yapılan İsrail genel seçimlerinden sonra yapılan iki erken genel seçimin de önde gelen iki partisi Likud ile Mavi-Beyaz İttifakı birbirlerine çok yakın oy oranlarında kalmıştı. Her iki oluşumun olası ortaklarıyla 120 sandalyeli Knesset’te çoğunluğu yakalayamamaları nedeniyle koalisyon hükümeti bir türlü kurulamıyor.

Üç seçimden sonuncusu geçtiğimiz ay yapılırken, hükümeti kurma görevi dün geceye kadar ikinci gelen parti olan Mavi-Beyaz İttifakı’nın lideri Benyamin Gantz’a verilmişti. Ancak Gantz ile 2009 yılından bu yana başbakanlık görevinde olan Benyamin Netanyahu arasında uzlaşma sağlanabilmiş değil.

CUMHURBAŞKANI 48 SAAT SÜRE VERDİ

Koalisyon görüşmelerinin yasal sürede sonuçlanamaması üzerine Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Netanyahu ve Gantz’a ek süre tanıdığını duyurdu. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, koalisyon görüşmeleri için Çarşamba gece yarısına kadar sürenin verildiği belirtildi.

Ek süre talebinin bizzat Netanyahu ve Gantz’dan geldiği öğrenildi.

Ülkede yeni koalisyon hükümetinin kurulamaması ve yeniden bir erken seçime gidilmesi halinde dünyada eşi benzeri az görülen bir rekor da kırılmış olacak. Nisan 2019’daki genel seçimlerde çoğunluğun hiçbir parti tarafından yakalanamaması nedeniyle Eylül 2019 ve geçtiğimiz mart ayında erken seçimler yapılmıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR