İsrail’den Erdoğan’a: Kendi yaptıklarına bak

Post date:

Author:

Category:

Array

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’e yönelik sözleri tepki çekti. Erdoğan’ın kendi pratiğine bakmasını isteyen İsrail, bakanlığa çağırdığı Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem’den izahat istedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, pazartesi günü Kudüs Vakıfları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada İsrail’i eleştirdi. Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “Aleyhine alınan onca karara rağmen işgale, zulme, şiddete ve Kudüs’ü Müslümansız yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. İsrail yönetiminin mevcut uygulamalarının, eskiden Amerika’daki, yakın zamana kadar Güney Afrika’daki siyahilere uygulanan ırkçı ve ayrımcı politikalardan ne farkı var? Batı Şeria’nın dört bir tarafını zehirli bir sarmaşık gibi saran, Filistinli kardeşlerimizin hayatını zindana çeviren, ne yazık ki oradaki anlayış hangi hukukta yer bulabilir? …Hiç kimse hukukun üzerinde değildir. Ancak Filistin meselesinde yıllardır üstünlerin hukuku işliyor. İsrail hukuk tanımazlığını sürdürüyor. İsrail bu gücü nereden buluyor? İsrail yaptığı katliamların karşılıksız kalacağını biliyor. Cezasız kalan her suç faili daha da azgınlaştırır. Kudüs semalarından ezanın susturulmasına inşallah izin vermeyeceğiz.” İsrail’in Benyamin Netanyahu yönetimi, sert yanıt verdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahşon, “Kendi ülkesinde insan haklarını sistematik şekilde ihlal eden biri, bölgedeki tek gerçek demokrasiye ahlak vaazı vermemeli. İsrail; Yahudilerin, Müslümanların ve Hristiyanların tüm ibadet özgürlüğünü sürekli korumaktadır. Yöneltilen temelsiz iftiralara rağmen bu şekilde hareket etmeyi de sürdürecek” dedi.

Elçiye sordular

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem’i bakanlığa çağırdı ve Erdoğan’ın İsrail’in Kudüs politikalarını eleştirdiği açıklamaları nedeniyle izahat istedi. Ökem’in durumu izah etmeye çalıştığı basına yansıdı.

Tasarıda ne var?

Erdoğan’ın tepki gösterdiği yasa tasarısı, İsrail’de şubat ayında Yasama İşleri Bakanlık Komisyonu’nda onaylandı. Henüz parlamentodan geçmedi. Tasarı, İsrail ve bu ülkenin işgal altında tuttuğu bazı bölgelerde gece 23.00 ile sabah 07.00 saatleri arasında hoparlörle ezan okunmasını yasaklıyor.

TEL AVİV

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR