İşsizlik en çok gençliği vuruyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Gitgide derinleşen ekonomik kriz koşullarında işsizlik oranları bir türlü düşmüyor. Genç işsizliği ise, asıl sorun. TÜİK’in yetersiz ölçütlerle yaptığı araştırmaya göre de, Türkiye’de her 5 gençten biri işsiz güçsüz geziyor

Ekonomik krizin tetiklediği işsizlik oranı Ağustos ayında da yüzde 10.6 olarak çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos dönemi işsizlik verilerini açıkladı. İşsiz nüfusun bir bölümünü hesaba katmayan TÜİK verilerine göre, işsizlik rakamları yine iki hanede kaldı. Temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan ağustos döneminde işsizlik oranı, yüzde 10.6 oldu. Temmuz döneminde ise, işsizlik yüzde 10,7 olarak açıklanmıştı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılı ağustos döneminde 3 milyon 404 bin kişi olarak gerçekleşti.

Gençliğin yüzde 20’si

Verilere göre, genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 0,7 puanlık artış ile yüzde 20,6 olurken, 15-64 yaş grubunda bu oran 0,7 puanlık azalış ile yüzde 10,8 olarak gerçekleşti. Bu arada, istihdam edilenlerin yüzde 20,7’si tarım, yüzde 18,9’u sanayi, yüzde 7,9’u inşaat, yüzde 52,6’sı ise, hizmetler sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,3 puan, sanayi sektörünün payı 0,2 puan azalırken, inşaat sektörünün payı 0,5 puan arttı, hizmet sektörünün payı ise, değişim göstermedi.

Kayıtdışı sürüyor

Ağustos 2017 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,5 puan artarak yüzde 35,1 olarak gerçekleşti. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı ise, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,5 puanlık artışla yüzde 22,2 oldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR