İstanbul, Antep ve Urfa’da IŞİD ve ÖSO bayraklı gösteriler

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

GÜNCELLENDİ || Fatih’te ÖSO bayraklarıyla yürüyüş düzenleyen bir grup, tekbir getirerek, otel ve restoranların girişinde bulunan Fransa bayraklarını indirdi

İstanbul’un Fatih ilçesinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bayrakları taşıyan bir grup, tekbir getirerek yürüyüş yaptı.

Aksaray Meydanı’nda bir araya gelen grubun, Fransa’da Hz. Muhammed’le ilgili karikatürlerin binaların cephelerine yansıtılmasını protesto ettiği öğrenildi.

Bölgede bulunan gazeteci Onur Emre’nin Twitter hesabından paylaştığı fotoğraf ve görüntülerde, ÖSO bayrağını taşıyan gruba polisin müdahale etmediği görüldü.

Erdoğan- Macron tartışması sonrası Antep ve Urfa sınırında Türkiye ve desteklediği paramiliter grupların denetiminde bulunan Serêkaniye’de Fransa karşıtı protesto eyleminde DAİŞ bayrakları açıldı. Her iki Valilik olayı doğruladı

Türkiye ve Suriye Milli Ordusu adı altında topladığı paramiliter gruplar ile 9 Ekim’de saldırdığı ve denetimine aldığı Kuzey ve Doğu Suriye’nin Serêkaniye kentinde DAİŞ bayrakları açıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’u protesto etmek için kentin Cöze Meydanı’nda bir araya gelen silahlı gruplar Fransa aleyhine slogan atarak tepki gösterdi. Eylemde yere çizilen Fransa bayrağı ateşe verildi. Protestolar yapıldığı esnada DAİŞ’in bayrakları ile sloganlar atıldı. Urfa Valiliği DAİŞ bayrağının açıldığını doğruladı.

Urfa Valiliği açıklamasında şunları belirtti: “25.10.2020 tarihinde, saat 11.30 sıralarında Resulayn İlçe Merkezine bağlı Cöze Meydanında düzenlenen toplantı ve gösteri yürüyüşü sırasında terör örgütü DAEŞ bayrağı açılması olayıyla ilgili olarak, Resulayn Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında; Valiliğimiz koordinasyonunda danışmanlık hizmeti verilen yerel kolluk kuvvetleri tarafından, olayın faili olduğu değerlendirilen bir kişi gözaltına alınmış olup, konuya ilişkin tahkikat çok yönlü olarak devam etmektedir” denildi.

Antep

Antep Valiliği, Suriyelilerin, Fransa’nın İslam karşıtı açıklamalarını protesto etmek amacıyla toplandığını bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Maarif Meydanı’nda saat 12.45’te Suriyeli yaklaşık 40 kişilik bir grubun toplandığı bilgisi üzerine polis ekiplerinin olay yerine sevk edildiği belirtildi.

Polisin olay yerine intikal etmesiyle protestonun sona erdiği ifade edilen açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

“Bahse konu grup, Fransa’da İslam karşıtı açıklamalar yapılması ve Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (sav) yönelik hakaret içerikli paylaşımlarda bulunulması ve karikatürler yayınlanmasını protesto amaçlı toplanmıştır. Emniyet ekiplerimiz olay yerine ulaştığında şahıslar herhangi bir açıklama yapmadan dağılmışlardır. Öte yandan konuyla ilgili pandemi tedbirleri yönünden sosyal mesafeyi ihlal edenlerin tespit çalışması devam etmektedir.”

Antep Valisi Davut Gül de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Allah birdir ve Hz. Muhammed (sav) onun kulu ve elçisidir. Peygamberimize yapılan hakaret bütün Müslümanlara yapılmıştır. Suriyeliler de diğer Müslümanlar gibi bu olayı protesto etmiştir. Hilafet isteği gösterisi söz konusu değildir. Pandemi ihlali ayrıca tespit edilmektedir.” ifadesini kullandı.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR