‘İstanbul’da her yer Newroz alanı’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bakırköy Halk Pazarı’nda 19 Mart’ta yapılması planlanan Newroz kutlamasına izin verilmemesi üzerine açıklama yapan İstanbul Newroz Tertip Komitesi, İstanbul’un her alanında Newroz ateşinin yakılacağı yönünde ilçelere çağrı yaptıklarını belirtti

İstanbul Newroz Tertip Komitesi, 19 Mart’ta Bakırköy Halk Pazarı’nda “Mutlaka kazanacağız” şiarıyla kutlanması planlanan Newroz kutlamasına valilik tarafından izin verilmemesi ile ilgili Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenledi. İstanbul Newrozu için geçtiğimiz hafta valiliğe yaptıkları başvuruya cevap geldiğini belirten Newroz Tertip Komitesi’nden Mustafa Elma, “19’unda izin verilmeyeceği söylendi. Bayramımızı kutlamak bir izne tabi tutuluyor, biz bu zihniyetin karşısındayız. Dehak zihniyetine karşı bir mücadele yürütmemiz gerekiyor. 21 Mart’ta kutlamayı kabul etmeyeceğimizi söyledik. Bunun karşılığında bir şey yapamayacaklarını söylediler” dedi.

21 Mart için başvurular da reddedildi

İstanbul’un her alanında Newroz ateşinin yakılacağı yönünde ilçelere çağrı yaptıklarını söyleyen Elma, “Bütün alanlarda Newroz’u kutlama planını önümüze koyduk. Newroz miting alanı ile kutlanacak bir olay değildir. Kendiliğinden sokaklarda olacak bir bayramdır. Valilik ’21 Mart için görüşebiliriz’ diyor, ama bu gerçekçi değil. 21 Mart için bazı ilçelerde yapılan başvurular da reddedildi” şeklinde konuştu.

‘Halk inisiyatifini kullanancak’

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Mustafa Avcı da, barış havasında bir organizasyon planladıklarını ifade ederek, “Biz yapsak da yapmasak da halk kendi bayramını kutlayacaktır. İlçelerdeki kutlamalara da izin verilmezse yapacağımız bir şey yok. Halk inisiyatifini kullanacaktır. Biz de onların yanında olacağız. 19’unda izin verilseydi de ilçeler 21’inde kutlayacaktı. Daha öncesinden planlanan bir şeydir. Olmaz ise halk sokağın başında ateşini yakıp, halayını çekecek ve ‘Hayır’ını örgütleyecektir” sözlerini kullandı.

‘Bu ülkede mevsimlik kanunlar var’

Ülkede mevsimlik kanunlar işletildiğini dile getiren Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Eşsözcüsü Şamil Altan ise, “Geçen yıla izin verirken bu yıl izin vermiyorlar. İktidarın politik ihtiyaçlarına göre değişen bir politika. ‘Bu yıl 21’de olsun’ diyorlar. 21 Mart için bir talebimiz olsa izin verilip vermeyeceklerini bilmiyoruz” diyerek tepki gösterdi.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR