İstanbul’da polis şiddetine rağmen yürüyüş

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İstanbul’da polisin Onur Yürüyüşü’ne yönelik müdahalelerinde, en az 150 kişi darp edilerek gözaltına alındı.
İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Sıraselviler Caddesi’nde, polisin sert müdahalesine rağmen “20’nci Onur Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Yürüyüş öncesi Taksim’de bulunan İstiklal Caddesi’nin yanı sıra Sıraselviler ile birçok ara sokak ve cadde bariyerlerle giriş çıkışlara kapatıldı. Polis, ara sokaklarda grup halinde bekleyen ve yürüyüş için kafelerde beklediklerini düşündükleri birçok kişiyi gözaltına aldı. Akarsu Yokuşu sokağında Kadınlar Birlikte Güçlü üyelerini ablukaya alan polis, çok sayıda kadını darp ederek gözaltına aldı.
POLİS SALDIRILARINA TEPKİ 
Kadınlar, “Yürüyüş yok, slogan yok. Neye dair gözaltı yapıyorsunuz” diyerek, polisin saldırısına tepki gösterdi. Akarsu Yokuşu ve Şimşir Sokağı’nın yanı sıra birçok sokak polis tarafından barikatlar ile kapatıldı. Cihangir’de ise kafede oturan ve yürüyüşe gelen çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı.
GAZETECİLERE DARP VE GÖZALTI
Haber takibi yapan birçok gazeteci engellendi ve polis tarafından darp edildi. Öte yandan gazeteciler polis zoruyla alandan uzaklaştırılmaya çalışıldı. Polis müdahalesinde Agence France-Presse (AFP) muhabiri Bülent Kılıç da ters kelepçe yapılarak gözaltına alındı. Polisin saldırısına rağmen dağılmayan kitle, ara sokaklarda slogan, alkış ve zılgıtlarla yürüyüşe geçti.
DİRENİŞ MESAJI 
Bir grup ise Cihangir’de toplanarak Beyoğlu’nda bulunan Kabataş tren hattına yürüdü. Burada bir araya gelen kitle açıklama yaptı. Açıklamada, “Tüm yok saymalara, baskı rejimine, hedef göstermelere karşı sadece bugün değil her gün yürüyeceğiz. Dünden bugüne sahip çıktığımız varoluşlarımıza ve daha da yoğunlaşan mücadelemize, yılların bizde bıraktığı anıları her gelişlerimizde hatırlıyoruz. Bu yıl bir kez daha direniş diyerek, bütün direniş alanlarımızı yeniden getiriyoruz” denildi.
Daha sonra kitle Kabataş metro hattından, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganlarıyla gruplar halinde sokaklara dağıldı.
POLİS YURTTAŞLARI TEHDİT ETTİ
Kitlenin dağılmasına rağmen bariyerlerle birçok giriş çıkışı kapatan polis, yurttaşların evlerine gitmelerine de izin vermedi. Yurttaşlar, polise tepkisini “Bizi cezaevine soktunuz” sözleriyle gösterdi. Polis, tepki gösterenleri gözaltına almakla tehdit etti.
Öte yandan yürüyüşe dönük polis müdahalelerinde en az 150 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınanların Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.
Kaynak / MA HABER
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR