İstanbul’daki sağanak yağış hayatı felç etti

0
119

İstanbul’da geceden bu yana etkili olan sağanak yağışın akşama kadar etkili olması beklenirken, birçok iş yeri, evi ve metro istasyonlarını su bastı, trafik durma noktasına geldi. İstanbullular, zor anlar yaşıyor.

İstanbul’da gece aralıklarla yağan yağmur sabah saatlerinde şiddetlenerek devam etti. Etkisi giderek artan yağış nedeniyle birçok ev ve işyerini su bastı, çok sayıda araç ise yollarda mahsur kaldı. Trafiğin de birçok noktada tıkandığı İstanbul’da, Avrasya Tüneli Anadolu-Avrupa yönü bir süre kapandı.

Yollarda meydana gelen su göletlerinden dolayı, araçlar ilerleyemez duruma geldi, birçok araç tamamen suya gömüldü. Şehrin ana arterlerinde trafik tıkanırken, toplu taşımada da kent genelinde aksama yaşanıyor. Şehirde birçok kavşak ve viyadük sular altında kalırken aşırı yağış nedeniyle trafikte seyretmeye çalışan bazı metrobüslerin içine su doldu, kimi metro, metrobüs, duraklarını su bastı.

Bu arada kentte hava ulaşımında da aksamalar yaşanıyor.

METROYU SU BASTI

Merter ve Bayrampaşa metro istasyonları su altında kaldı. Yoğun yağış sebebiyle T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı seferleri ile M1 hattında seferler Otogar- Kirazlı ve Bakırköy- Havalimanı istasyonları arasında yapılamıyor.

OTOYOLLAR TIKANDI

Sultangazi ilçesinde ise sağanak yağışla birlikte başlayan fırtınanın etkisi ile çok sayıda ağaç devrildi. Uzun süre devam eden yağış sonucunda çoğu işyeri ise sular altında kaldı. Ayrıca kanalizasyonların taşmasıyla asfaltın çatlaması sonucu bazı yollar da trafiğe kapandı. Yol güzergahlarında bulunan ev ve işyerlerinin camları da kırıldı. Öte yandan ilçenin otoyol bağlantılarında trafik tıkandı.

Yaşanan elektrik kesintisi sonucunda Gaziosmanpaşa Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde, bodrum katının sular altında kalması üzerine jeneratör ile elektrik verilemedi. Yaşanan elektrik kesintisi üzerine hastaneye başvuran bütün hastalar geri çevrildi.

‘AKŞAMA KADAR SÜRECEK’

Yağışın öğlen saatlerine doğru kent genelinde etkisini artırması ve akşam saatlerine kadar fırtına eşliğinde devam etmesi ve metrekareye 30 ila 65 kilogram yağışın düşmesinin beklendiği bildirildi.

BOTLARLA KURTARILIYOR

İstanbul’da en fazla yağışı alan Silivri’de evlerinde mahsur kalanlar botlarla kurtarılıyor. Ümraniye Ünalan’da ise D-100 su altında kaldı. Araçlar yollarda mahsur kaldı.

GEMİ GEÇİŞLERİ ASKIYA ALINDI

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün sitesindeki duyuruda da İstanbul Boğazı’nda 09.15 itibariyle geçişlerin durdurulduğu belirtildi.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kentte etkili olan yağış ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar ifade edildi: “İstanbul’da sabah 07.00 sıralarında başlayan yağış şehri etkisi altına aldı. Son meteorolojik verilere göre metrekareye 65 kilogram yağış düştü. Yağışla beraber saatte rüzgarın hızı 70-80 km-s kadar çıktı. Yağışlar Silivri Büyükçekmece Başakşehir Üsküdar, Şişli, Fatih, Bakırköy bölgelerinde etkili oldu. İBB ekipleri alarma geçti. İtfaiye Yol Bakım Onarım Daire Başkanlığı, İSKİ, İstaç ekipleri su baskını olan bölgelerde çalışmalarını sürdürüyor. Trafikle aksamalar meydana gelirken bazı metro seferleri geçici olarak durduruldu. Valilik Twitter üzerinden de yurttaşları uyardı: “Bugün ilimiz yoğun yağış aldığından ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması rica olunur.”

RAYLI SİSTEMDE İSE SON DURUM ŞU ŞEKİLDE

Raylı sistemde ise son durum şu şekilde:

“M1 hattında Yenikapı – Bakırköy istasyonları arasında sefer yapılamıyor.

Otogar – Kirazlı / Bakırköy- Havalimanı arasında sefer yapılabilmektedir.

T1 hattının tamamında sefer yapılamıyor.

T3 hattının tamamında sefer yapılamıyor.

Eyüp- Pierloti teleferik hattında sefer yapılamıyor.

Taksim İstasyonu Gezi Parkı çıkışı yolcu alımına kapatılmıştır. Diğer girişlerden yolcular istasyona girebilmektedir.

T4, M3, M2, Füniküler, Maçka teleferik hatlarında herhangi bir sefer aksaması yoktur.”

Yurttaşlar sosyal medya üzerinden, yağışa karşı tedbir almadığı için hükümet ve belediyeye tepki gösterdi.

Etkili olan sağanak yağışa isyan eden yurttaşlar, kapanan yollarda yürümek zorunda kalırken Aksaray’da telefon dükkanı sular altında kalan yurttaş, belediye ve itfaiyeye haber vermesine rağmen saatlerdir yardım alamadığından şikayet etti. Yaklaşık 5 bin TL’lik teknik zararının olduğunu belirten yurttaş, ekonomik krizden sonra böyle bir afetle karşılaştığı için de adeta isyan etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here