İstanbullular: Erdoğan’ın ‘terörist’ dediği bizim vicdanımızdır

Post date:

Author:

Category:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Terörist” dediği HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın seçim bölgesi olan İstanbul’daki yurttaşlar, “IŞİD’e ‘terörist’ diyemeyen biri, aydınlara, kadınlara, seçilmişlere bu şekilde hitap edebiliyor. Tayyip’in ‘terörist’ ilan ettiği herkes bizim vicdanımızdır. Erdoğan’ın ve AKP’nin kendisi teröristtir. Erdoğan, kendini aklamaya çalışıyor” diyerek tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen G20 zirvesinin ardından gazetecilerin, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı (HDP) Selahattin Demirtaş’ın tutukluğuna ilişkin sorduğu soruya verdiği, “Bu söylediğiniz kişi bir teröristtir” yanıtı toplumun farklı çevrelerinden tepkilere neden oldu. Erdoğan’ın sözlerine bir tepki de Demirtaş’ın milletvekilli seçildiği İstanbul’dan geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine “saçma sapan” diyerek tepkisini dile getiren Mustafa İnç adlı yurttaş, “6 milyon oy almış bir partinin eş başkanını ‘terörist’ ilan etmek mevcut yasaları bile yok saymaktır. Çünkü yasalar içinde kurulmuş Meclis’te yer alan bir partinin eş başkanını, olur olmaz gerekçelerle tutuklayıp sonra da ‘terörist’ ilan ediyor. Meclis’in işlevliliğini fes eden bir şahsın Selahattin Demirtaş’ı ‘terörsit’ ilan etmesi yasaları tartışır hale getirmek demektir” dedi. Her türlü manipülasyon uygulanmasına rağmen HDP’nin Meclis’e girmeye hak kazandığını vurgulayan İnç, “Milyonlarca insanın iradesini yok sayarak, hiçbir şiddet olayını ispatlayamadan bir ‘terör’ yaftasını yapıştırdığınız zaman bu sizin ciddiyetsizliğinizden başka bir şey değildir” diyerek tepki gösterdi.

‘KİM TERÖRİST BİR DAHA TARTSINLAR’

Demirtaş’ın bir siyasetçi olduğunu vurgulayan Dilek Özbek, “Demirtaş ‘terörsit’ değil, mücadele eden bir insandır. Erdoğan’ın yaptığı açıklama her türlü üsluptan yoksun bir açıklamadır” diye belirtti.

Türkiye’de ki Adalet Yürüyüşü’nün ifade özgürlüğü kapsamında herkesi kapsadığını dile getiren Nursal Uludağ, “15 yıldır bu ülkeyi yönetenler dönüp kendilerine bir baksınlar. Ülkedeki patlamalar almış başını gidiyor. Yönetenler bunu görmüyor mu? Kim ‘terörist’ bir kez daha tartsınlar” dedi.

‘ASIL TERÖRİSTLER SOKAKTA GEZİYOR’

Demirtaş’ın halkların iradesi olduğunu kaydeden Cemal Tatkul, “Selahattin Demirtaş, Kürt ve Türk halkının barış elçisidir. Demirtaş, bir halkın iradesi ile Meclis’e girmiştir. Demirtaş’a ‘terörist’ diyenlerin kendisi teröristtir” diyerek tepki gösterdi.

Türkiye’de düzenin farklılaşmaya başladığını dile getiren Kezban Bozkurt, şöyle dedi: “Türkiye’de artık suçsuzlar tutuklanıyor. Asıl ‘terörist’ler de sokakta geziyor. Demirtaş, Türkiye halkı için siyaset yürütmüştür. Umarım adalet yerini bulur.”

‘BİR AN ÖNCE SERBEST BIRAKILMALI’

“Terörist” kelimesinin rahatlıkla ifade edilebilecek bir kavram olmadığını kaydeden Tayfun Yıldız da, “Siz eğer birilerini ötekileyip ‘terörist’ ilan edebiliyorsanız, asıl ‘terörist’ sizsinizdir demektir. Demirtaş bir partinin eş genel başkanı. Bu halkın vekilidir. Tutuklanması bile sıkıntılıdır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamasını “vahim” olarak tanımlayan Zafer Taş,”Halkı temsil eden bir vekilin bu şekilde tanımlanmasını kınıyoruz. Hiçbir vekilin tutuklu yargılanmaması gerekiyor. Bir an önce serbest bırakılması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

‘ONA GÖRE BENDE TERÖRİSTİM’

Erdoğan’ın her sıkıştığında birilerini “terörist” ilan ettiğini vurgulayan Ayşe Baykal da, “Ben öğretmenim ona göre bende ‘teröristim.’ KHK’ler ile işimizden edilip ‘terörist’ ilan edildik. Cumhurbaşkanı’nın söylemini doğru bulmuyorum. Kendisine muhalif herkesi ‘terörist’ ilan eden birinin açıklaması çok da önemli değil” dedi.

‘ERDOĞAN KENDİNİ AKLAMAYA ÇALIŞIYOR’

Demirtaş’ın halkın gönlünde taht kuran bir siyasetçi olduğunu söyleyen Gülten Çakır ise, Demirtaş’ın siyaseti ile Erdoğan’ı gölgede bıraktığı için tutuklandığını belirtti. Çakır, şöyle devam etti: “‘Terörist’ Demirtaş değil, bu açıklamayı yapandır. Erdoğan, bütün aydınları, gazetecileri, eğitimcileri hapse atarak kendini aklamaya çalışıyor. Erdoğan’ın kendisi ‘terörist’tir.”

‘TERÖRİST İLAN EDİLENLER BİZİM VİCDANIMIZDIR’

Erdoğan’ın Gezi eylemleri sırasında polis tarafından öldürülen Berkin Elvan’ın annesini mitinglerde yuhalatarak “terörist” ilan ettiğini hatırlatan Nilay Barkan, “Soma’da katledilen işçileri de ‘terörist’ ilan edebiliyor. Gezi’de direnen herkesi de ‘terörist’ ilan edebiliyor. Hak arayan, haklarına sahip çıkan herkes ‘terörist’ onun için. Demirtaş, milyonlar tarafından seçilen bir milletvekilidir. Bir lideri ‘terörist’ ilan etmek Erdoğan’ın sıkışmışlığıdır. İŞİD’e ‘terörist’ diyemeyen biri, aydınlara, kadınlara, seçilmişlere bu şekilde hitap edebiliyor. Erdoğan, kendi tabanını tutmaya çalıştığı için bu söylemlerde bulunuyor. Semih ve Nuriye’yi bile ‘terörsit’ ilan etmiş bir AKP var ortada. Tayyip’in ‘terörsit’ ilan ettiği herkes bizim vicdanımızdır. Erdoğan’ın kendisi, AKP’nin kendisi teröristtir” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR