İşte Baluken’i yeniden tutuklatan şikayet!

0
159

HDP’nin tutuklu Grup Başkanvekili İdris Baluken’in tahliye edildiği gün Cumhurbaşkanlığına gönderilen “Neden tahliye edildi” şikayetinden sonra yeniden tutuklandığı ortaya çıktı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tutuklu Grup Başkanvekili İdris Baluken’in 30 Ocak 2017’de tahliye edilmesinin ardından yeniden tutuklanmasının Cumhurbaşkanlığı aracılığıyla gerçekleştiğinin belgesi ortaya çıktı. Baluken’in tahliye edilmesinin ardından M.Y. isimli bir kişi aynı gün Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) bu konuda rahatsızlığını içeren bir bildirimde bulundu.

‘NEDEN TAHLİYE EDİLİYOR’ RAHATSIZLIĞI

dihaber’in ulaştığı belgeye göre, İstanbul Pendik’ten bulunan M.Y. isimli kişi başvurusunda, “HDP’li İdris Baluken devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütü propagandası yapmak, kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 23 yıla kadar hapis isteniyor. Ama adam tahliye edildi. Bu nasıl adalet Adam 80 milyonun gözünün içine bakarak bu suçları işledi neden tahliye ediliyor suçu sabit kameralar karşısında işlemiş bütün Türkiye şahit ama adam serbest kalıyor halkın arasına giripte bunun açıklamasını yapamazsınız bunu bilmiş olun” ifadelerini kullandı.

BAŞVURU SONRASI BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Bu başvuru CİMER çalışanları tarafından 3 Şubat günü fark edildi ve vakit kaybedilmeksizin aynı gün de Adalet Bakanlığı’na iletildi. Yazının Adalet Bakanlığı’na gönderilmesinden bir süre sonra da Baluken, ameliyat olup hastanede tedavisi devam etmesine rağmen hakkında yakalama kararı çıkartılarak, 21 Şubat’ta yeniden tutuklandı.

Baluken, yeniden tutuklanıp Sincan Cezaevi’ne götürüldü. Baluken’in tutuklanmasından sonra da CİMER başvurusuna dair işlemler devam etti. Adalet Bakanlığı Halkla İlişkiler Bürosu, 27 Temmuz’da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı göndererek, ilgili kişinin başvurusunun sonucuyla ilgili hem kişiye hem de Cumhurbaşkanlığı’na bildirmek üzere savcılıktan bilgi istedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here