‘İstismar olaylarında cezaların ağırlığı önemli’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Adana’da çocuğa cinsel istismarda bulunan Sedat Keser’e cezanın ilk duruşmada verilmesini kamuoyunun tepkisine bağlayan Avukat Sevil Aracı Bek, “İstismar olaylarıyla mücadele için verilen cezaların ağırlığı önemli” dedi.

Adana’nın Yüreğir ilçesinde 10 Şubat’ta yapılan bir düğün sırasında evde uyuyan bir çocuğa cinsel istismarda bulunan Sedat Keser hakkında Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşmada “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan 30 yıl, “Cebir tehdit veya hile kullanarak çocuğu cinsel amaçlı hürriyetinden yoksun kılma” suçundan da 21 yıl olmak üzere toplam 51 yıl hapis cezası verdi.
‘YERİNDE BİR KARAR’
Verilen kararın yerinde olduğunu ifade eden Adana Kadın Platformu üyesi Avukat Sevil Aracı Bek, cezanın ilk duruşmada verilmesini kamuoyunun tepkisine bağladı. Bek, “Kamuoyunda bu kadar tepkinin oluşması, cezanın hızlı bir şekilde ve fazla verilmesinde etkili olmuştur. Olayın niteliği de çok dehşet uyandırıcı. Mağdurun yaşının bu kadar küçük olması da ağırlaştırıcı bir neden. Cinsel istismar davalarında ve esasen tüm ceza davalarında her olayın kendi koşulları içerisinde değerlendirilmesi gerekir. Son dönemde yaygınlaşan istismar olaylarıyla mücadele için de verilen cezaların ağırlığı önemli. Bu gibi yüksek cezaların artacağını düşünüyoruz. Zira gerçekten de cinsel istismar suçlarına karşı  büyük bir tepki var” dedi.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR