İstismar sonucu doğum yapan çocuk ailesine verildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Çınar’da maruz bırakıldığı cinsel istismar sonucu hamile kalan ve doğum sonrası koruma altına alınan G.’nin uzmanların aksi yönündeki raporuna rağmen ailesine verildiği ortaya çıktı. G. mevsimlik işçi olarak istismara uğradığını söylediği Sivas’a götürüldü.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde Kasım 2016’da karın ağrısıyla hastaneye giden 11 yaşındaki G.’nin cinsel istismara maruz bırakıldığı ve hamile kaldığı ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Çocuk Esirgeme Kurumu’na yerleştirilen G.’nin kabul etmediği bebek ise yetiştirme yurduna verildi. Ancak koruma altındaki G.’nin ailenin talebi üzerinde 1 buçuk ay önce Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan alınarak, aileye verildiği öğrenildi. Olayın üzerinden 7 ay geçmesine rağmen sadece 1 şüpheli erkeğin ifadesi alınarak ardından serbest bırakıldı.

‘SİVAS’A GÖNDERİLEN DOSYA TEKRAR ÇINAR’A GETİRİLDİ’

Çınar’daki cinsel istismar olayını değerlendiren dosya avukatı ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Çocuk Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Yılmaz, dosyanın baştan beri muğlak olduğunu söyleyerek, dosyanın “yetkisizlik” kararı ile yürütüldüğünü anımsattı. Yetkisizlik kararı ile Sivas’a gönderilen dosyanın yaptıkları itiraz sonucu yeniden Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiğini söyleyen Yılmaz, dosyanın Sivas’a gönderilmesinin nedeninin G.’nin savcılık aşamasında verdiği ifadesinde olayın mevsimlik işçi olarak gittikleri Sivas’ta yaşandığını söylemesi üzerinden olduğunu vurguladı.

‘OLAY ÇINAR’DA OLMUŞ’

Yılmaz, çocuğun verdiği ifadelerin çelişkili olduğunu söyleyerek, şunları aktardı: “Tıbbi duruma bakarsak, çocuk Kasım ayında doğum yapıyor. Doktor raporlarına göre 38 haftalık gebedir. Basit bir matematik hesap bile yaptığımızda olayın ya Ocak ayın sonunda ya da Şubat’ın başında yaşandığını gösteriyor. O tarihler de Sivas’a mevsimlik işçilik için gidilecek bir tarih değil. Aile ile yaptığımız görüşmede de Mayıs ayın başında Sivas’a gittiklerini söylediler. Mayıs ayına kadar zaten Diyarbakır’dalarmış. Yani bu ibarelere bakılırsa olay Sivas’ta değil Çınar’da yaşanmış.”

‘ÇOCUK AİLEYE HABERSİZCE GERİ VERİLDİ’

Yaşanan olaydan kaynaklı çocuğun koruma altına alındığını söyleyen Yılmaz, ailesinin 1 buçuk ay önce Çocuk Esirgeme Kurumu’na çocuğu yanına almak için başvuruda bulunduğunu söyledi. Kurumun da kendi bünyesinde bir değerlendirme yaptığını, sosyal hizmet uzmanı görevlendirdiğini kaydeden Yılmaz, “Ailenin çocuğa bakabileceği yönünde yerinde tespit raporu istenmiş. Ancak hazırlanan raporda, çocuğun ailenin yanına yerleşmesi durumunda eğitim, sağlık gibi durumunun aksayacağı, ailenin ekonomik durumunun kötü olmasından kaynaklı bakamayacağı belirtilmesine rağmen çocuk ne yazık ki aileye tekrardan teslim ediliyor. Ayrıca çocuğun teslim edilmesini de biz yeni duyduk” diye aktardı.

‘KORUMA ALTINDA OLMASI GEREKEN G. ÇALIŞTIRILIYOR’

G.’nin kurumdan alınarak, ailesi ile birlikte Sivas’a mevsimlik tarım işçisi olarak gittiğini söyleyen Yılmaz, “Çocuğun beyanına göre istismar Sivas’ta gerçekleşmişse, tıbben bu çok mümkün görünmüyor. Ama farklı olaylar da gelişmiş olabilir. Çocuğun yaşamış olduğu psikolojiyi tekrardan yaşaması anlamına geliyor. Bu durum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun bir ihmalidir. Çocuğun bu şartlar altında aileye teslim edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

1 ERKEĞİN İFADESİ ALINDI

Dosya kapsamında şüpheli olarak sadece bir erkeğin ifadesinin alındığı bilgisini veren Yılmaz, şüpheliden kan örneğinin alınarak, doğan bebek ile kan eşleşmesi için laboratuvara gönderildiğini ifade etti. Yılmaz, ancak sonuçların henüz gelmediğini de aktardı.

‘TEDBİR TALEBİ İÇİN BAŞVURACAĞIZ’

Çocuğun yararı için tüm hukuksal yol ve yöntemleri kullanacaklarını yineleyen Yılmaz, “Çocuğun yaşadığı travmadan kurtulması için ciddi destek verilmesi gerekiyor. Şu an çocuk mevsimlik işçi olarak çalıştırılıyor. Failin açığa çıkması için elimizden geleni yapacağız. Tedbir talebi için yeniden başvurabiliriz. Şu an yaşamış olduğu konum onu olumsuz etkileyebilir” değerlendirmesi yaptı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR