İstismara maruz bırakılan personelin ailesi: Başhekim olayı kapatmak istiyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ergani Devlet Hastanesi’nde cinsel istismara maruz bırakılan engelli personelin ailesi, hastane başhekiminin olayın üstünü kapatmaya çalıştığını belirtti. Başhekimin olayın üstünü örtmeye yönelik girişimlerinin düşündürücü olduğunu söyleyen aile, yaşadıklarını anlattı.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde Devlet Hastanesi’nde personel şefi olarak çalışan E.K. ile hastane önünde taksicilik yapan B.E.’nin yüzde 50 engelli ve epilepsi hastası olan 33 yaşındaki erkek hastane personeline cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Olay, 27 Haziran gecesi istismara maruz bırakılan personelin eşi tarafından fark edilerek ailesine bildirildi. Ailesi istismara maruz bırakılan personeli hastaneye götürdü. Yapılan muayene sonucu istismara uğradığı tespit edildi. Ayrıca hastane sonrası mağdur da eve geldikten sonra ailesine istismarın, tehdit, şiddet ve zorla yapıldığını anlattı. Olayın Adli Tıp ve emniyete bildirilmesinin ardından istismarcı B.E. ve E.K. gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan B.E. istismarı kabul ettiği için tutuklanırken E.K. ise “delil yetersizliği” nedeniyle adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

‘MAĞDUR İŞTEN ÇIKARILMAK İSTENİYOR’

Olaya ilişkin görüştüğümüz ancak görüntü ve fotoğraf vermek istemeyen cinsel istismara maruz bırakılan personelin ailesi, istismarcı personel şefi E.K.’nin mağduru işten çıkarmakla tehdit ederek istismarda bulunduğunu anlattı. Aile, “Mağdur zaten olayın ikisi tarafından gerçekleştirildiğini söylemiş, buna rağmen mahkeme sadece E.K’yi olayı inkar etmesi üzerine serbest bıraktı” dedi. Olayın son bir ay içerisinde sistematik olarak gerçekleştiğini belirten aile, istismarın iki defa hastanede, bir defa da evde yapıldığını öğrendiklerini anlattı.

SERBEST KALAN İSTİSMARCI: İŞİME GERİ DÖNECEĞİM

E.K.’nin serbest bırakılmasına itiraz edeceklerini belirten aile, “E.K. serbest bırakılmasından aldığı cesaretle tekrar hastaneye şef olarak geri döneceğini etrafına söylemeye başladı. Bu tür istismarcıların toplumun içinde gezmesi yeni mağdurların olmasını da sağlayacaktır” dedi.

BAŞHEKİM: İSTİSMAR HAYAL ÜRÜNÜDÜR

Olaydan sonra mağdurun yanında yer alması gereken hastane başhekiminin mağduru işten çıkarmaya çalıştığının vurgulayan aile, “Başhekimin tavrı apayrı bir sorun. Başhekimle görüşen SES’ten arkadaşlara Başhekim, ‘Engelli değil. Cinsel istek olabilir. Mağdurun hastanenin ismini vermesi ve hastaneyi suçlaması hayal ürünüdür. Konuyu uzatmaya gerek yok’ demiş. Faillerin üstüne gitmesi gereken başhekimin, mağduru işten çıkarmaya çalışması yeni bir mağduriyet yaşamamıza sebep oluyor. Bu açıklamaları bizi düşündürüyor. Olayı farklı bir boyuta taşıyor. İkinci bir mağduriyetin yaşanmasına sebep oluyor. Bu tür açıklamaları devam ederse kendisinden davacı olacağız” diye konuştu.

Olaya ilişkin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan gelen heyetin de başhekimin “Olayı büyütmeye gerek yok, hastanenin ismi geçmesin” dediğini aktaran aile, “Başhekimin bu istismarcıları koruyan tavırları bizi en az istismar kadar üzmüştür” ifadelerini kullandı.

‘DEVLET İSTİSMARIN ÖNÜNÜ ALAMIYOR’

Aile artan istismar olaylarına ilişkin de şunlar aktardı: “Toplumun bu istismara büyük bir tepki vermesi gerekir. Yeterince ceza verilmediği için istismarlar çoğalıyor. Farklı boyuta geldi. Özellikle küçük çocuklara ve engellilere yönelik artan istismar vakaları olduğunu görüyoruz. Devlet bünyesinde bu istismarlar yapılabiliniyorsa demek ki devlet bunun önüne geçemiyor. Bu şekilde önünü açıyor. Daha ağır yaptırımların yapılmasını istiyoruz. İstismarı yapanlar, ‘İstismarı yaparım gider bir iki yıl yatar, çıkarım’ mantığıyla yapıyor. Çünkü bunu yapanlar istismara göz yuman bir devlet mekanizmasının olduğunu biliyor. Olayın takipçisi ve davacısı olacağız. Halk olarak istismarın önünü almamız gerekir. Eğer bir şey yapamazsak yarın evden çıkamaz hale geliriz.”

ANA AKIM MEDYAYA TEPKİ

Ana akım medyada çıkan haberlere de tepki gösteren aile, bilmeden yalan yanlış haberlerin geçildiğini ve bu şekilde mağdur olanı ikinci kez mağdur ettiğini söyledi. Aile medyanın istismara uğrayan mağdurun yanında olması gerektiğini ve bunu yapanları ifşa etmesi gerektiğini aktardı.

ENSARİOĞLU İLE FOTOĞRAFI ÇIKTI

Gözaltına alınıp “delil yetersizliğinden” serbest bırakılan hastane personel şefi E.K.’nin, AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ile fotoğraf çektirdiği ortaya çıkmıştı. E.K.’nin AKP’li olduğu ve yakınlarının partinin yönetim kurulunda yer aldığı belirtilmişti. Gözaltında istismarı kabul eden ve daha sonra tutuklanan, evli ve 4 çocuk babası B.E.’nin de sosyal medya hesabından dini ağırlıklı ve iktidara yakın paylaşımlarda bulunması dikkat çekmişti.

Yine E.K.’nin., geçen yıl da bir kadına tacizde bulunduğu ve olayın duyulmasını ardından 20 gün izne ayrıldığı belirtilmişti. E.K.’nin izni bittikten sonra kimsenin şikayetçi olmaması üzerine tekrardan personel şefi olarak görevine devam ettiği öğrenilmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR