İsveç PEN’den Türkiye’ye sert kınama

Post date:

Author:

Category:

  Konuya ilişkin İsveç televizyon kanalı SVT’ye konuşan İsveç PEN Genel Başkanı Ola Larsmo, Cumhuriyet Gazetesi’ne karşı yapılan operasyonu Türkiye hükümetinin, yapılan eleştirileri sistematik bir şekilde susturma eyleminin bir parçası olarak gördüğünü belirtti.

Ola Larsmo açıklamasında ‘‘Gördüğümüz, yaz aylarındaki darbe girişiminden beri devam eden demokratik kamusal alanın yok edilme çabalarının son evresidir. Bunu, yapılan her eleştiriyi bastırmak için kullanılan bir olanaktan başka türlü değerlendirebilmem mümkün değil. Tabii ki Cumhuriyet, Suriye’deki çatışmalara silah kaçırılmasını da ortaya çıkaran gazetedir. Sanırım son gelişme bu olayla da ilintili.

‘‘Bu Türkiye’nin uluslararası alanda güvenilirliğini kaybetmesi ile sonuçlanabilir. Sığınmacı krizi ile birlikte uluslararası toplum üzerinde üstünlük sağlandığı düşünülüyor. Ancak bunun çok ta uzun bir süre gitmeyeceğini düşünüyorum.’’ diye konuştu.

‘Cumhuriyet’in tek bir satırı olamazsınız!’

Avrupa Birliği’nden ‘Cumhuriyet’ açıklaması: Erdoğan’ın hatası olur   Cumhuriyet’te gece nöbeti   Yıldırım ve Bahçeli ‘savcılığa’ soyundu   Kılıçdaroğlu: Cumhuriyet basın akademisidir   Demirtaş Cumhuriyet’te: Teslim olmadığınız için   Hukukçulardan tepki: Hukuksuzluk ortamı   AYM kararını yok saydılar   Dünya basını: Muhalefetin en itibarlı sesi hedefte   AB’den çıkarma… İlk gündem maddesi   Cumhuriyet’i hep darbeler vurdu   Cumhuriyet’e bir onur daha: Avrupa basın ödülü

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR