İsveç ve Danimarka, Türk büyükelçileri dışişlerine çağırdı

  0
  229

  Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Danimarka Büyükelçisi Uğur Kenan İpek’i makamına çağırarak Türkiye’nin işgal girişimini protesto etti. İşgalin durdurulmasını istedi.

  Danimarka Dışişleri Bakanının Basın Danışmanı Anders Vestergaard Kaldan, Türk Büyükelçinin çağrılmasını yazılı bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu.

  Açıklamada Danimarka’nın askeri operasyonun kınandığı ve Türkiye’den operasyonu durdurması talep edildiği belirtildi.

  Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, “Bugün Türkiye Büyükelçisini konuşmak için Dışişleri Bakanlığına çağırdık. Bunu Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’deki operasyonlarını durdurması gerektiğini vurgulamak için yaptık. Biz, her gün büyükelçileri çağırmayız ama durum oldukça kaygı verici” dedi.

  Büyükelçiye Türkiye’nin askeri operasyonlarının sivillere zarar verdiğini, DAİŞ’ı güçlendirdiğini ve Suriye’deki siyasi süreci baltaladığını söylediklerini belirten Kofod, Avrupa Birliği’nin de benzeri içerikteki bir mesajı Türkiye’ye gönderdiğine dikkat çekti.

  Pazartesi günü konuyu Avrupa Birliği üyesi ülkelerin meslekdaşlarıyla tartışacağını söyledi.

  İsveç de Türk Büyükelçi Hakkı Emre Yunt’u Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

  İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde de İsveç Haber Ajansı TT’ye yaptığı açıklamada Türkiye’nin Suriye’ye yönelik askeri hareketinin oldukça büyük ve yıkıcı sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulundu.

  Böylesi bir durumda Kürtlerin çok zor durumda kalacağını söyleyen Linde, “Kürtlerin angajmanı olmaksızın biz, İslam Devleti’ni yenmeyi başaramazdık, ben bunun çok açık olduğunu düşünüyorum” dedi.

  Türkiye’nin Rojava’ya yönelik başlattığı işgal girişimini “Sorumsuzca ve uluslararası hukuka karşı suç” olarak niteleyen Linde, “Bu oldukça talihsiz. Türkiye’ye askeri durumu tırmandırmama çağrısı yapıyoruz” dedikten sonra şunları kaydetti.

  “Daha fazla askeri şiddete başvurarak tırmandırmak kabul edilemez ve bu tüm bölgede insan yaşamı ve güvenlikte büyük kayıplara neden olur.”

  Linde, Kürt güçlerinin IŞİD’ın yenilgiye uğratılmasında tamamen belirleyici rol oynadıklarını belirttikten sonra Kuzeydoğu Suriye’de çok sayıda IŞİD’lının bulunduğuna dikkat çekti. Kürt güçlerinin Türk işgaline karşı direnirken çetelerin güç kazanabileceğinden kaygılandığını söyledi.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here