İsveçli Bakan Linde’den Kürtlere: ‘Ben sizin dağınızım’

0
113

Türk devletinin Rojava’ya yönelik işgal saldırılarını başlatmasından sonra Rojava halklarıyla dayanışma amacıyla oluşturulan platformların girişimiyle Pazar günü İsveç’in başkenti Stockholm’de görkemli bir gala gerçekleştirildi.

Sunuculuğunu İsveç’in tanınmış tiyatro sanatçılarından Jonas Gardell’in yaptığı galaya dünya çapında üne sahip Zara Larsson’un yanı sıra İsveçli sanatçılar Julia Frej, Oskar Zia, Molly Hammar, Benjamin Ingrasso, Albin ft.Finess ile Kürt sanatçılar Ciwan Haco ve Dilniya Razzazi, Rojava halkları sahne aldı.

Cecilia ve Cyntia gibi sanatçılar dans oyunları sergilerken Kürt yönetmen Rojda Şekersiz kendi yazdığı “Anne” adlı şiirini okudu.

Dışişleri Bakanı Ann Linde, Rojava’nın Türk devletinin işgal saldırılarından önce Suriye’nin en güvenli ve sakin bölgelerinden biri olduğunu ancak işgalden sonra en az 170 bin kişinin topraklarını terk etmek zorunda kaldığını belirtti.

Türk devletinin saldırıları sırasında yaralan 10 yaşındaki çocuğun fotoğrafının kendisini çok etkilediğini belirten Linde, “Hafızama kazındı ve o görüntü bir türlü aklımdan çıkmıyor” dedi.

Yaraların neden oluştuğunun henüz aydınlığa kavuşmadığına dikkat çeken Linde, Birleşmiş Milletler’in Rojava’da savaş suçları işlediği iddiaları araştırma çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Kimyasal silah ve savaş suçlarını kanıtlamanın güçlüğüne dikkat çeken Linde, “Hiç bir çocuk bu tür saldırılara maruz bırakılamaz” şeklinde konuştu.

Linde, Kuzeydoğu Suriye ve Rojava yönetimiyle yakın ilişki içinde bulunduklarını ve Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı İlham Ehmed ile üç kez bir araya geldiğini ve gelişmeleri uzun uzadıya tartıştıklarını söyledi.

Linde’nin Türk işgalini başından beri kınadıklarını söylemesi salonda bulunan yüzlerce kişi tarafından uzun uzun alkışlandı.

Birleşmiş Milletler’de yapılan toplantıda Türk devletinin Rojava işgalini tartıştıklarını hatırlatan Linde, “Bu toplantıda Kürtlerin ve Kürt kadınlarının DAİŞ’a karşı mücadelelerinin önemini dile getirdim. Rojava’ya sahip çıkılması gerektiğini vurguladım” demesi alkışlarla karşılandı.

Cenevre’de Suriye’nin geleceğinin belirlenmesi için yapılan toplantılara İsveç’in Kürtlerin de katılmasından yana olduğuna vurgu yaptı.

Linde, dış dünyanın Rojava’yla dayanışmasının gerekli olduğunu ve İsveç Hükümeti’nin Kuzeydoğu Suriye’ye 100 milyon kron ek yardım yaptığını hatırlattı. Linde, Rojava halkına yardım amacıyla galayı düzenleyen kuruluş ve destek veren tüm sanatçı ve katılımcılara teşekkür etti.

Linde, konuşmasının sonunda ‘Kürtlerin dağlardan başka dostu yoktur’ deyiminin doğru olmadığını belirterek Kürtçe “Ben sizin dağınızım” dedi.

Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı İlham Ehmed, işgalci Türk devleti ve beraberindeki çetelerin Rojava ve Kuzey Suriye’yi işgal etmesinin uluslararası yasa ve sözleşmelere aykırı olduğunu söyledi.

Türk devleti ve beraberindeki çetelerin sivillere karşı yasaklanmış beyaz fosfor kullanarak ve sivilleri katlederek savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlediğini söyleyen Ehmed, Türk devletinin asıl amacının değişik hakların birlikte inşa ettiği demokratik, eşitlikçi ve adil düzeni ortadan kaldırmak olduğuna dikkat çekti.

Ehmed, Kürt halkı QSD, YPG/YPJ güçlerinin ülkelerinin işgal edilmesine izin vermeyeceğine ve işgalcilerin tamamı geri çekline kadar direneceğine vurgu yaptı. Ehmed, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası topluma da Türk devletinin işgaline karşı somut girişimlerde bulunmaları çağrısında bulundu.

Kızıl Haç Genel Sekreteri Martin Erlöv, Türk devletinin Rojava’ya yönelik saldırılarından sonra insanlık dramlarının yaşandığını ve kuruluşlarının Roja Sor ile birlikte düzenledikleri galadan elde edilecek tüm gelirlerin Kuzey Suriye halklarına gönderileceğini söyledi.

Komedyen Björn Gustavsson, savaşın ataerkil niteliğine dikkat çeken bir konuşma yaptı. Suriye’deki savaşın kadınların olmadığını belirterek “Büyük güçlerin çıkardığı bu savaşın arkasında erkekler var. Bu kadınların savaşı değil. Doğuran kadın doğurduğunu öldürmez. Erkeklerin başlattığı bu savaşa karşı direnen kadınların oluşturduğu YPJ’dir” dedi.

Ciwan Haco, “Zingil” ve “Welata min” adlı iki Kürtçe ezgiyi seslendirdikten sonra “Biz 50 milyon nüfuslu Kürt halkıyız. Bizi kimse yıkamaz” dedi.

Bir Roja Sor yetkilisi ANF’ye yaptığı açıklamada Rojava halklarıyla dayanışma amacıyla yapılan galanın görkemli geçtiğini ve önümüzdeki günlerde yeni gala ve etkinlikler örgütleyeceklerini söyledi.

Yetkili, İsveç hükümetinden sanatçılara ve sivil toplum örgütlerine kadar İsveç’in gala için seferber olmasının uluslararası dayanışma açısından umut verici olduğuna vurgu yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here