İsveç’ten Tabqa’ya bir Êzidî: Bizim için bir şans doğdu

Post date:

Author:

Category:

Array

 DAİŞ’in elindeki esir Êzidî kadınların kurtuluşu için Tabqa operasyonuna İsveç’ten katılan Şengalli Neçirvan Êzidî, Êzidîlere seslenerek “Bir şans doğdu, gelin topraklarınızı ve halkınızı savunun” çağrısında bulundu.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) sürdürdüğü Fırat’ın Gazabı Operasyonu’nun 4’üncü aşamasında Rakka’nın Tabqa ilçesi adım adım özgürleştirilirken, DAŞİ’e karşı savaşa İsveç’ten katılan 25 yaşındaki Şengalli Neçirvan Êzidî, esir alınan Êzidî kadınların kurtuluşu için operasyona katıldığını söyledi.

DAİŞ EN AĞIR SALDIRIYI ÊZIDÎLERE YAPTI

Rakka’ya yapılacak operasyonu öğrendiğinde bu toprakların yolunu 7 ay önce tutuğunu ifade eden Neçirvan Êzidî, Ortadoğu’da tüm inanç ve etnik gruplara karşı saldırıda bulunan DAİŞ’in mutlaka yok edilmesi gerektiğini belirtti. Bu saldırıların en ağırını Êzidî halkının yaşadığını hatırlatan Neçirvan Êzidî, “Êzidî halkımız 73’üncü fermanı yaşadı. Yok edilmenin eşiğine getirildi. Bunu bütün dünya da gördü” dedi.

‘ÊZIDÎ KADINLAR İÇİN KATILDIM’

DAİŞ’in Şengal’e yönelik saldırıları sonucu onbinlerce Êzidî’nin göç etmek zorunda kaldığını, binlercesinin de katledildiğini anımsatan Êzidî, Şengal’in bazı bölgelerinin hala DAİŞ’in işgali altında olduğunu ifade etti.

QSD’nin Rakka’yı kurtarmak için başlattığı hamleyi duyunca katılma kararı aldığını yineleyen Neçirvan Êzidî, şöyle devam etti: “DAİŞ’e karşı savaşmak için Rakka cephelerine geldim. Şimdi Tabqa’dayız. Buraya gelmemin en büyük nedeni ise DAİŞ’in elinde bulunan binlerce Êzidî kadındır. Onları kurtarmak ve halkımızın geleceğini kurtarmak için buradayım. Sadece ben değil dünyanın dört bir tarafından bu acıyı görerek, buraya akın eden savaşçılar var.”

‘ÊZIDÎLER İÇİN BİR ŞANS’

Şengalli olarak buraya gelmenin ayrıcalık olduğunu vurgulayan Neçirvan Êzidî, Êzidî gençlerine de seslenerek, QSD güçlerine katılmaya çağırdı. Bunun kendileri için bir şans olduğunu dile getiren Êzidî, şunları kaydetti: “Tabqa’da DAİŞ esareti altında bulunan onlarca Êzidî kadını kurtardık. Can güvenlikleri olmadığı için güvenli yerlere götürdük. Operasyonumuz halen devam ediyor. Rakka’da DAİŞ esareti altında bulunan bütün Êzidî kadınları kurtarana kadar savaşacağım. Burada Şengal halkı ve dışarıda yaşayan Êzîdilere de sesleniyorum. Kimse artık Êzidxana ihanet etmesin. Bırakıp, kaçanlara da bir şans doğdu. Şimdi gelin topraklarınız ve halkınızı savunun. Bizim yarınımız buradadır. Bunu bütün Êzidîler görmelidir.”

ENTERNASYONAL GÜÇLER ÇOĞALIYOR

Rakka’yı DAİŞ’ten kurtarmak için Tabqa operasyonuna dünyanın çeşitli ülkelerinden enternasyonal güçler katıldı. Operasyona Çin, Japonya, Hollanda, ABD, Brezilya, İsveç ve Danimarka olmak üzere birçok ülkeden katılanlar, savaşın ön cephesinde yer alıyor.

Nazım Daştan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR