İtalya’da yeni bakan, mülteci siyasetini yumuşatacak

Post date:

Author:

Category:

Array

İtalya’da bir süredir yaşanan hükümet krizi yeni koalisyonun oluşturulmasıyla son bulmuştu. Bağımsız politikacı Giuseppe Conte’nin başbakanlığındaki hükümetin yeni ortakları sosyal demokratlar ile popülist 5 Yıldız Hareketi. Bugün resmi törenle iş başı yapacak Conte’nin kabinesinin en önemli gündem maddesi ise kaçak göçmenler.

CONTE: YENİ STRATEJİ UYGULAMAK İSTİYORUZ

Akdeniz’de yaşanan mülteci trajedisi ve ölümler yüzünden eleştirilerin hedefinde olan İtalya, yeni hükümetle mülteci siyasetini yumuşatmak amacıyla bir dizi adım atmak istiyor. Bu amaçla Brüksel’de Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir araya gelen Başbakan Conte, mülteci siyasetinde yeni bir strateji uygulamak istediklerini ve bu yüzden AB’nin yardımına ihtiyaç duyduklarını söyledi.
Sığınma başvurusu yapanlar yerine kaçak göçmenle ve insan tacirleriyle mücadele etmeyi tercih edeceklerini belirten Conter, kabul edilen ilticacıların hızlı bir şekilde uyum sürecine alınacağını ifade etti. Bir önceki hükümetin ortağı olan aşırı sağcı Lig Partisi’nin lideri Matteo Salvini’den içişleri bakanlığı görevini devralan Luciana Lamorgese de mülteci politikasının değişeceğine dair sinyaller verdi.

‘CADI AVI’ SİYASETİ SON BULACAK

İtalyan medyasında yer alan haberlere göre, eski Milano Valisi olan, partisiz kadın siyasetçi Lamorgese, Salvini’nin mültecilere karşı ‘cadı avı’ siyasetine son vermek istiyor. Sığınmacılara uygulanan güvenlik tedbirlerinin kaldırılmasından yana olduğunu belirtilen Lamorgese, Salvini döneminde askıya alınan yasaların yeniden devreye gireceğine dikkat çekiyor.
Aynı şekilde limanların yeniden mültecilere açılabileceği ifade edilirken, Salvini’nin mültecilere yönelik tüm bu sert siyaseti seçim malzemesi yapmak için kullandığı hatırlatıldı. Ancak Salvini’nin yardım gemilerine kapattığı sınırların açılıp açılmayacağı bilinmiyor. İtalya’daki siyasi gözlemcilere göre, hükümet ortağı merkez sol Demokratik Parti’nin (PD) ağırlığını koyma, mültecilere ve onları kurtaran yardım gemilerine yönelik kriminilaze siyasetinin son bulma ihtimali oldukça güçlü.
PD’nin lideri Nicola Zingaretti ‘fakat’ ve ‘şayet’ demeden mülteci siyasetinin değiştirilerek Roma hükümetinin sorumluluk alması gerektiğini ifade etti. İtalya’nın yeniden sırtlayacağı mülteci yükününün hafifletilmesi için Brüksel’in devreye girmesi bekleniyor. Zaten şimdiden Avrupa Komisyonu yetkilileri, Akdeniz’de kurtarılan ve İtalya’ya ulaştırılan sığınmacıların bütün AB ülkelerine dağıtılması üzerinde çalıştıklarını ifade ettiler.

SALVİNİ’DEN TEHDİT

Yeni İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese’nin mülteci siyasetini değiştirmesi ve limanların yeniden sığınmacılara açılabileceğine dair sinyaller vermesi üzerine ırkçı lider Salvini’yi şimdiden kızdırdı. Önceki gün mecliste konuşan Salvini, “Şayet Lamorgese limanları açarsak kendi özel güvenlik birimlerimizi oluşturup sınırlarımızı korumaya başlarız” şeklinde tehditler savurdu.
İçişleri Bakanlığı koltuğunda 14 ay oturan Salvini, yardım gemilerinin bile ülkesinin kıyılarına yanaşmasına izin vermemişti. Aynı zamanda başbakan yardımcılığı görevinde de bulunan Salvini, “Aldığımız bu kararla artık Avrupa’nın paspası olmadığımızı gösterdik” diye konuşmuştu.

2018’DE 2 BİN ÖLÜM

Aşırı milliyetçi Kuzey Ligi’nin lideri Salvini’nin sert mülteci siyaseti yüzünden Akdeniz’de yaşanan mülteci ölümleri artmıştı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) verilerine göre, 2018’de 2 bine yakın mülteci Akdeniz’de boğuldu ve bunların yarısı Libya’dan İtalya’ya ulaşmak için çıkanlardı. Dünyanın en ölümcül güzergâhı hâline gelen Akdeniz’de 2019 yılında ise şimdiye kadar 641 mülteci yaşamını yitirdi.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR