İtiraflarda 7. gün: Sarraf, ‘Bunlar Çağlayan’a ödenen paralardı’ diyerek belgeleri gösterdi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Eski Halkbankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atillanın, ABD’nin İran’a yönelik ambargosunu deldiği iddiasıyla tek sanık olarak yargılandığı davada tanık statüsüne geçen RızaSarraf, Hakan Atilla’nın avukatı Cathy Fleming tarafından gerçekleştirilen çapraz sorgusunun üçüncü gününde ifade vermeye devam etti.

Rıza Sarraf çapraz sorguda… İtiraf anlaşmasında çarpıcı ayrıntı: Hayat kadını….

New York’taki davada savcı, Rıza Sarraf’a, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a verdiği kol saati ve piyanoyu sordu. Bunların rüşvet olarak verildiğini kabul eden Sarraf elindeki belgeyi göstererek “Bunlar Zafer Çağlayan’a ödenen paralardı” dedi. Duruşmada Sarraf’a ilk kez Gülen cemaati de soruldu. Sarraf, “Bu grup bir terör örgütü mü, siyasi grup mu yoksa dini grup mu bilmiyorum” yanıtını verdi.

“Mesajlarda bahsi geçen damat, Berat Albayrak”

Savcı, Sarraf ile avukatı arasında 2014 yılında geçen bazı yazışmalarla ilgili çeşitli sorular da yöneltti. Sarraf mesajların konusunun Halkbank’la ticarete yeniden başlamak olduğunu söyledi. Savcının, “Orada damat ile başlayan bir mesaj var. Bu damat kimdir?” sorusunu ise “Berat Albayrak. Türkiye Enerji Bakanı. O dönem Enerji Bakanı değildi” şeklinde yanıtladı.

Savcı, Sarraf’a, “Mesajlarda ‘BB‘ ile görüşmeden bahsedilen bir yer var. Bu mesajdan ne anlıyorsunuz?“ sorusunu yöneltti. Sarraf bu soruyu da, “Başbakan ile görüşeceğini söylüyor ve genel müdürü de çağırıp (dönemin Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu) ‘Başlayın’ diyecekler” diye yanıtladı. Sarraf, Hakim Berman’ın “BB kim?” sorusuna da “Başbakan efendim” yanıtını verdi.

“Tanık koruma programına başvurmadım”

Savcı, Sarraf’a aralarında yapılan işbirliği anlaşmasıyla ilgili bazı sorular da yöneltti. Sarraf, savcılıkla yapılan bu anlaşma kapsamında tanık koruma programından yararlanabileceğini, ancak henüz bu programa başvurmadığını ifade etti.

Savcının, tanıklık karşısında cezaevinden çıkabileceği yönünde bir vaat verilip verilmedi sorusunu da Sarraf, “Hayır” diye yanıtladı.

Rıza Sarraf, işbirliği anlaşmasını kabul etmek için neden beklediğini ise, “Birincisi ABD ile Türkiye arasında politik yollardan çözüm bekledim. İkincisi işbirliğinin risklerini göz önünde bulundurdum, düşünmem gerekti” sözleriyle anlattı.

“Zafer Çağlayan’a piyano ve kol saatini rüşvet olarak verdim”

Savcı Sarraf’a 2013 yılında hapisten nasıl kurtulduğunu yeniden sordu. Sarraf, savcılığın, “Türk yetkililere rüşvet verdiniz mi?” sorusunu “Evet” diye yanıtladı. Savcı, Sarraf’a eski ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’a verdiği kol saati ve piyanonun rüşvet olarak mı verildiğini sordu. Sarraf, bu soruları da, ”Evet” şeklinde yanıtladı.

Halkbank Sarraf’ı ABD’li yetkililere şikayet etmiş

Bugün yapılan duruşma savunma ile savcılığın delillerin sunumu ve tanıklarla ilgili çeşitli itirazlarıyla başladı. Hakim Richard Berman usül konusunda savunma ve savcılığın görüşlerini dinledi. Bu tartışmalar sırasında Atilla’nın avukatı Victor J. Rocco, çok önemli bir iddia ortaya attı. Rocco, 2014 yılının Ekim ayında Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve Atilla’nın ABD Hazine Bakanlığı yetkilileriyle Halkbank adına yaptıkları görüşmede Sarraf’ın yaptırım listesine konulmasını önerdiklerini iddia etti.

Dakika Dakika yaşananlar (Çeviri: Sebla Küçük)

00.40 Bugünkü oturum sona erdi.

00.33 Cohen: Türkiye ile İran arasındaki ticarette asıl olarak kullanılan banka Halkbank’tı.

00.31 Cohen, Halkbank yetkilileriyle Ankara’da ve İstanbul’da bir araya geldiğini söylüyor.

Not: Cohen, jüri üyelerine ABD’nin yaptırım sistemini anlatmak üzere davet edilen OFAC tanıklarından biri. Aşağıdaki haberde bundan bahsedilmişti. (OFAC düzenlemelerinin ABD sınırları dışındakilere uygulanıp uygulanmayacağı, vb.) Hatırlatma: OFAC: ABD’nin yaptırımlarını uygulayan Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi.

00.27 Cohen, OFAC’ın nasıl çalıştığını ve kurumun uyguladığı düzenlemelerin yapısını anlatıyor.

00.23 FBI ajanının sorgusu kısa sürdü. Yeni tanık, avukat ve eski CIA direktör yardımcısı David Cohen, kürsüye çıkıyor. Cohen daha önce Hazine Bakanlığı’nda çalıştı; ondan önce de Terör ve Mali İstihbarat Müsteşarı olarak görev yaptı.

Cohen, Terör ve Mali İstihbarat Müsteşarı olarak görev yaptığı dönemde Halkbank’la ilgili bilgi edindiğini söylüyor.

00.19 Bir sonraki tanık çağrılıyor. İran’la ilgili çalışan karşı istihbarat ekibinden bir FBI ajanı kürsüye çıkıyor.

SARRAF’IN FADESİNİ TAMAMLADI

00.15 Fleming, “Artık cezaevinde değilsiniz, değil mi?” diye soruyor.

Yargıç Berman, Sarraf’ın bu soruya yanıt vermek zorunda olmadığını belirtiyor ve davanın yıldız tanığı Sarraf, neredeyse yedi tam günün sonunda ifadesini tamamlıyor.

00.13 Fleming, hikayenin diğer versiyonunda, mahkumun Sarraf’ın “karşısına geçerek onu öldürmek için tutulduğunu söylediğini, ona iki hafta mühlet verdiğini” belirtiyor.

Fleming: Söz konusu mahkumun bu olayı inkar ettiğini biliyor musunuz?

Sarraf: Bunu yeni duyuyorum ama şaşırmadım.

00.07 Fleming: Az önce MDC cezaevinde bir mahkumun gelip size bıçak çektiğini anlattınız… Geçmişte bu hikayenin farklı bir versiyonunu anlatmıştınız, değil mi?

Sarraf: Hayır, hikayenin sadece bir versiyonu var, o da gerçek olan versiyonu.

00.04 Sarraf: Cezaevinde olduğum süre boyunca bir arkadaş edindiğim doğru; bazı zamanlarda da, bir avukat tutabilmesi için bu kişiye ödemeler yaptım.” Zarrab, bu ödemeyi “borç” diye tarif ediyor.

00.02 Çapraz sorgu devam ediyor. Fleming, Sarraf’ın cezaevindeki hücre arkadaşına ödeme ayarlayarak kendine koruma sağlamasıyla ilgili soru soruyor.

23.52 Sarraf’ın New York’taki cezaevinde yaşadığı bıçaklı saldırı olayıyla ilgili olarak basın mensupları araştırma yapıyor. Saldırganla ilgili herhangi bir işlem yapılmış mı, kontrol ediyorlar. Farklı kurumlardan bilgi almaya çalışıyorlar. Bir gelişme olursa aktaracaklar.

23. 49 Soru: Bu tehditleri durdurmak için yapabileceğiniz bir şey olduğunu düşünüyor musunuz? Soru, tanıklık etmemesi durumunda tehditlerin durabileceğini, ancak yine de ifade verdiğini söylüyor. Soru, “Artık buradayım” diyor.

23.47 Soru: Güvenliğinizle ilgili endişeleriniz var mı? Sarraf: Tehdit edildikten sonrası için mi soruyorsunuz? Soru: Evet. Sarraf: Elbette. Savcı, başka kişilerin güvenliğiyle ilgili endişesi olup olmadığını soruyor. Sarraf, Türkiye’de bulunan ailesi için endişelendiğini söylüyor.

“CEZAEVİNDEKİ BİR KİŞİ BENİ ÖLDÜRMEK İÇİN TALİMAT ALMIŞTI”

23.43 Soru: (Federal cezaevinden) neden çıkarıldınız? Sarraf, cezaevinde bir kişinin kendisine bıçak çektiğini ve onu öldürmeye çalıştığını söylüyor.

Sarraf, bu şahsın, kendisine işbirliği yaptığı için saldırdığını ve Sarraf’ı öldürmek için talimat aldığını söylüyor.

23.41 Sarraf, bu kişilerin kendisiyle bağlantılı olarak casuslukla suçlandığını ancak onları tanımadığını söylüyor.

23. 39 Savcı, söz konusu risklerle ilgili soru soruyor. 

“MAL VARLIKLARINA EL KONULANLAR ARASINDA VARLIĞINDAN BİLE HABERDAR OLMADIĞIM KİŞİLER VAR”

Savcı, Sarraf’a ait teknelerin, para yığınlarının fotoğraflarını göstererek hala bunlardan faydalanıp faydalanmadığını sordu. Sarraf”Hayır, efendim. Hepsine el konuldu.” yanıtını verdi.

Soru: Bu korkularınızdan bazıları gerçekleşti mi? Sarraf, “Evet” yanıtını veriyor.

Savcı, Sarraf’a ait teknelerin, para yığınlarının fotoğraflarını göstererek hala bunlardan faydalanıp faydalanmadığını soruyor.

Sarraf: Hayır, efendim. Hepsine el kondu.

Sarraf, “Tüm malvarlığıma Türkiye Cumhuriyet tarafından el konuldu.

Sarraf, 18 kişinin da malvarlığına yine Türkiye hükümeti tarafından el konulduğunu söylüyor.

Sarraf, “(Bunların arasında) varlığından bile haberdar olmadığım kişiler var. Hiç tanımadığım insanlar var.”

23.36 Savcı, Sarraf’ın işbirliği anlaşmasının neden geciktiğini sordu. Sarraf iki neden sayıyor:

1) “Yasalar ve adalet çerçevesinde iki avukatımın yürüttüğü siyasi girişimler vardı.”
2) “Elbette, işbirliği yapma konusundaki zorluklar ortadaydı.”

23.33 “Hükümete, hakkında bilgi verdiğiniz tek kişi Hakan Atilla mı?” sorusuna Sarraf’tan yanıt “Hayır.”

23.32 Savcı, sorularıyla, Sarraf’ın, kürsüde yalan söylemesi durumunda anlaşmasının çöpe gideceğini ima ediyor. Sarraf, “Bu herhalde hayatımda olabilecek en kötü şey olurdu” diyor. “Neden?” sorusuna  Sarraf, yalan söylerse anlaşmasının bozulacağını ve yeni suçlar ekleneceğini söylüyor.

Tanık koruma programına alınabilecek

23.31 Savcı, Sarraf’ın yaptığı işbirliği anlaşmasıyla ilgili sorular sordu.  İşbirliği anlaşması kapsamında Sarraf, tanık koruma programına alınabilecek. Savcı, Sarraf’a, ifade vermesi durumunda cezaevinden çıkacağı yönünde bir vaat verilip verilmediğini soruyor. Sarraf,”Hayır” diyor.

“Aralık 2013’teki suçlamalardan ödemeler ve kısmen rüşvetle kurtuldum”

23.05 Sarraf, Aralık 2013’te tutuklanmasıyla ilgili ifade veriyor. Savcının, “Bu suçlamalardan nasıl kurtuldunuz?” sorusuna “Ödemeler yaptım ve bunlar kısmen rüşvet olarak verildi” yanıtını verdi.

23.02 Savcı, görüşmelerden birinde bir “konşimento” sorunundan bahsedildiğine dikkat çekti.”Bu konşimento sorunu neydi?” diye sordu. “Büyük gemilerin izlenebilir olmasından kaynaklı bir konşimento meselesiydi. Hakan Atilla gemilerin izlenmesinden endişe duyuyordu”dedi.

23.01 Savcı bu sefer ses kayıtlarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığını sordu. Sarraf bu soruya “Evet” yanıtını verdi.  Sarraf: Çağlayan’a verdiğim saat ve piyano rüşvetti.

22.59 Savcının,”Türk yetkililere rüşvet verdiniz mi?” sorusna “Evet” yanıtını verdi.
Savcı, Sarraf’ın Zafer Çağlayan’a verdiği kol saatini sordu. “Bu rüşvet olarak mı verilmişti?” sorusuna Sarraf’tan “Evet” yanıtı geldi. Savcı, kol saatinin ardından Çağlayan’a verilen piyanonun rüşvet olarak verilip verilmediğini sordu. Sarraf buna da “Evet” yanıtını verdi.

22.35 Sarraf,”Bunlar Zafer Çağlayan’a ödenen paralardı.” diyerek elindeki delili gösterdi.
Sarraf’ın iddiasına göre bu tutarlar, Sarraf’ın İran ticaretinden ödenen “komisyonlardandı.”

22.32 Sarraf, Atilla’nın durumun farkında olduğunu ancak yine de onlara ayak uydurduğunu iddia etti. Sarraf, “Atilla genel müdürüne haber verdi çünkü biliyordu.” dedi.

22.30 Savcının “ABD’li bir banka yaptığınız işin içinde NIOC’un (İran Ulusal Petrol Şirketi) olduğunu bilse ne yapardı?” sorusuna Sarraf,”Parayı, gönderen kişinin olduğu yere geri gönderirdi.” diye yanıt verdi. Savcı bu yanıtın ardından “İşlemi gerçekleştirmezdi, değil mi?” ifadelerini kullandı. Sarraf da onu onayladı.

22.29 Savcı, Sarraf’ın herkese rüşvet vermediğine dikkat çekiyor .Rüşvet vermediği iddia edilen bazı isimler: Aydoğan, Ali Fuat ve Hakan Atilla.

22.26 Savcı, Sarraf’a, İran’a yönelik yaptırımların ihlaline ilişkin itirafçılık anlaşmasından bahsediyor.

Çapraz sorgu sona erdi

22.24 Çapraz sorgu sona erdi. Savcı bir kez daha Sarraf’ı doğrudan sorgulayacak.

21.03 Oturuma öğle arası tatili verildi.

21.00 Konu Sarraf’ın ABD’de cezaevindeyken yaptığı görüşmelere geldi. Görüşmelerden en az biri Sarraf ile amcası Ahad arasında.

Avukat Fleming, “Amcanıza bu ülkede serbest kalmak için yapmadığınız bir şeyi itiraf etmeniz gerektiğini söylediniz, değil mi?”sorusuna Sarraf,”Bu kesinlikle doğru değil” yanıtını verdi. Fleming, bir ses kaydı dinletmek istiyor. Kayıt Azeri dilinde.

Sarraf’ın Türkiye’deki yeminli ifadesinden önemli hatırlatma: Süleyman Aslan’ın rüşvet almadığını söylemişti

20.59 Avukat Fleming, Sarraf’a Türkiye’deyken verdiği yeminli bir ifadenin metnini verdi. Söz konusu ifadede Sarraf, Süleyman Aslan’ın rüşvet almadığını söylüyordu.

20.56 Mevzu yine “ekonomik cihat” konusuna geldi. Sarraf, “ekonomik cihat”ın ne demek olduğunu bilmediğini, Farsça yazı okuyamadığını ve Ahmedinecad’a hitaben yazılan ve kendisinin imzaladığı mektupta ne yazdığını bilmediğini iddia etti.

Avukat Fleming “Mart 2016’da tutuklandığınız zaman da ekonomik cihadın ne olduğunu anlamamış mıydınız?” diye sordu. Sarraf,”Kesinlikle doğru ama bugün bunun ne olduğunu biliyorum.” yanıtını verdi.

“Türk savcıları kimi zaman yalan söyledim”

20.54 Sarraf, 2013’teki soruşturma sırasında Türk savcılara “kimi zaman” yalan söylediğini belirtti, geçen yıl da tutuklandığı zaman FBI’a yalan söylediğini kabul etti. “Yaptırımları ihlal etmediğimi söyledim, doğru” dedi.

20.43 Sarraf, İstanbul’da acil bir yere gitmesi gerektiği zamanlarda emniyet şeridini kullanmak için İstanbul polisine yalan söylemeye ihtiyaç duymadığını söyledi. “Emniyet şeridini kullanmak için yalan söylememe gerek yoktu. Zaten istediğim gibi kullanıyordum” iddiasında bulundu.

20.39 Atilla’nın avukatları Sarraf’a “Eşinize yalan söylediniz, doğru mu?” diye sorunca savcılar itiraz ediyor. Kısa bir tartışma sonrasında savunma makamı, Sarraf’a hayat kadınlarıyla ilgili sorular sormaya başlıyor.

“Türk yetkililerin çoğu gelirimi biliyordu” iddiası

20.36 Sarraf, geliri hakkında Türk yetkililere yalan söylediğini iddiasını reddetti. Sarraf, “Türk yetkililerin çoğu benim gelirimin ne olduğunu biliyordu” dedi.

20.30 Sarraf, “Burada sanık aleyhinde ifade vermeye başladığım tarihten itibaren mal varlığıma el kondu”  dedi.

Sarraf’ın Türkiye vatandaşlığına geçiş süreci

20.21 Sarraf, “Olağan yolları takip ettim. 2001 yılında başvurdum ve 2006’da veya 2007’de vatandaşlık aldım” dedi. Sarraf hemen ardından kendi söylediğini düzeltiyor ve ilk başvuruyu 2000 yılında yaptığını söyledi.

20.20 Avukat Sarraf’ın “istisnai statü” olarak bilinen bir prosedür kapsamında ne zaman Türkiye vatandaşı olduğunu sordu, Sarraf bunu reddetti.

20.18 Avukat Fleming’in, “2014’te meclis soruşturma komisyonuna bir mektup gönderip göndermediği” sorusuna Sarraf, “Hatırlamıyorum” yanıtını verdi.

20.16 Avukat Fleming, Sarraf’ı, Gülencilerin bombalı saldırı yapmadığı için terör örgütü olmadığını kabul etmesini sağlamaya çalıştı. Sarraf, “O konuda anlaşamayız, çünkü ben onların ne yaptığını bilmiyorum” dedi.

Davada ilk kez Gülen cemaati konuşuldu

20.12 Sarraf, Fleming’in bu şantajın gerekçesi olduğunu iddia ettiği detayları reddediti. Gülen cemaatini duyduğunu söyleyen Sarraf, ‘politika analisti’ değilim dedi. Sarraf,”Farklı gruplar onlar için farklı isimler kullanıyor. Bu nedenle, onlar siyasi bir grup mu, dini bir grup mu, yoksa terör örgütü mü bilmiyorum.” ifadelerini kullandı.

20.09 “Mahkemede bize, Türkiye’de size isnat edilen bazı şeylerden suçlu olduğunuzu söylemiştiniz” ifadelerine “Kesinlikle doğru” sözleri ile katılan Sarraf, bir polis memurunun kendisine şantaj yapmaya çalıştığını iddia etti.

20.07 Jüriye sunulan fotoğrafın ortasında Sarraf’ın kuzeni yer alıyor. Fotoğrafın kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

20.01 Bir fotoğraf jüri üyelerine gösterildikten sonra delil dosyasına eklendi. Kamuoyuyla da paylaşılması bekleniyor.

20.00 Sarraf’ın daha önce ifadesinde yalanladığı “sınırdaki olay” iddiasına geri dönüldü. Avukat Fleming, Sarraf’ın şoförünün yüklü miktarda parayı Rusya’ya kaçıracakken Türkiye sınırında yakalandığını iddia etmiş, Sarraf bunu reddetmişti. Fleming, bu olayda yakalanan ve Sarraf ‘ın şoförü olan kişinin, nakit para taşırken durdurulan 14 kişiden biri olduğunu iddia etti.

19.52 Sarraf ile Hakan Atilla arasında geçen kısa bir görüşmenin ses kaydı dinletiliyor. 

19.49 Yeniden, iddia edilen iki mekanizma arasındaki geçiş konusuna dönüldü -yani, sahte altın ticaretinden “gıda” ticaretine geçiş- Geçişin nedenini, İran’a yönelik yaptırımların yağmur gibi gelmesi olarak ifade ediyor.

19.43 Sarraf ile Happani arasındaki başka bir görüşmeye geçiliyor. Görüşmede Süleyman Aslan’ın Volgam (“gıda” şirketlerinden biri) ile ilgili söylediklerinden bahsediliyor.

19.39 Rıza Sarraf, Happani için ‘sağ kolum’ ifadesini kullandı.

19.38  Sarraf daha önce ifadesinde, İran’la bağlantılı işlemlerinin kimi zaman Halkbank’ın alt kademelerdeki çalışanlarına takıldığını söylemişti. Görüşmede “İşler Hakan Atilla’da o kadar takılmıyordu” diyor.

19.20 Dinletilen ses kaydı Sarraf ile Süleyman Aslan’ın arasında Temmuz 2013’te yaptıkları görüşmeye ilişkindi.

19.07 Sarraf’ın çapraz sorgusu kaldığı yerden devam ediyor. Yeni bir ses kaydı dinletiliyor.

OFAC yönetmeliğine ilişkin ifade verecek tanıklarla ilgili karar verildi

19.06 Yargıç, OFAC yönetmeliğiyle ilgili ifade verecek tanıklarla ilgili kararını verdi; savunma bu tanıklara, kurumun yönetmeliğinin tarihçesiyle ilgili çapraz sorgu yapabilecek.

Atilla’nın avukatı: Adalet Bakanlığı sanki Hazine Bakanlığı gibi davranıyor

19.01 Atilla’nın avukatı Victor Rocco, müvekkilinin yaptığı iddia edilen işlerin, cezai kovuşturmayla değil, sadece ABD finans sistemine giriş yasağıyla cezalandırıldığını öne sürüyor. Atilla’nın avukatı Rocco, Adalet Bakanlığı sanki Hazine Bakanlığı’ymış gibi hareket ediyor.” dedi.

18.55 Duruşma öncesi görüşmelerde, savcı OFAC (Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi) düzenlemelerinde yer alan içinden çıkılmaz nüanslar hakkında yargıca sorular soruyor.”Yargıç,Bu güney bölgesindeki dava daha önce emsali olmayan bir dava mı” sorusuna savcı, “Evet” yanıtını verdi.

18.46 Rıza Sarraf, henüz tanık kürsüsüne getirilmedi.

18.10 Hakan Atilla’ya bir kez daha yasal hakları okundu. Duruşma başlamak üzere.

17.30  Çapraz sorgu öncesinde avukatlarla yargıç bir değerlendirme yapıyor.

Rıza Sarraf’ın jetine el konuldu

İşte Hakan Atilla’nın ABD’de FBI tarafından yapılan ilk sorgu anı: Aptala benziyor muyum?

Hakan Atilla’nın avukatı Fleming: Sarraf’ın babasına da OFAC tarafından ceza kesildi

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR