İzmir Narlıdere Demokrasi platrofmu Basın Açıklamasına Çağrı…!!!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Tarih: 28 Kasım 2021 Pazar günü
Saat: 15.00
Yer: İzmir Narlıdere Demokrasi Meydanı
İŞSİZLİĞE, YOKSULLUĞA, PAHALILIĞA KARŞI PLANLI EKONOMİ UYGULANMALIDIR!
Türkiye halkı emperyalizmin işbirlikçisi holdingler oligarşisinin sınırsız vurgunculuğu altında işsizlikten, pahalılıktan, yoksulluktan kırılıyor. Amerikan emperyalizmi ülkemizi karadan ve denizden kuşatıyor. Türkiye’ye kayıtsız şartsız teslimiyeti dayatıyor. Bağımsızlığımız, egemenliğimiz, toprak bütünlüğümüz büyük tehlikede.
AKP
İşte bu ağır koşullarda bile, AKP iktidarı istibdat rejimi uygulayarak gericilik ve vurgunculuk ısrarını sürdürüyor. İşsizliğe son vermek için kamu yatırım seferberliği başlatmaktan, planlı devletçilikten kaçınıyor. Döviz soygunculuğuna göz yumuyor. Halkın durumunu acilen düzeltmek için dolar milyarderleri şebekesinden servet vergisi almayı, çalışanların ve emeklilerin ücretlerini ve maaşlarını kökten arttırmayı, çiftçileri desteklemeyi gündeme bile getirmiyor.
SARI MUHALEFET
Yine bu ağır koşullarda bile, CHP ve İyi Parti ağırlıklı sarı muhalefet, tıpkı AKP gibi, kamu yatırım seferberliği düşüncesinden, planlı devletçilikten özenle uzak duruyor. Holding sahibi oligarklara servet vergisi getirmeyi planlamıyor, faiz-döviz vurgunculuğunu bitirmeyi düşünmüyor, halkın refahına ve yerli üretime dayalı bağımsız ekonomi inşa etmeyi hedeflemiyor. Ekonomi yönetimini Uluslararası Para Fonu İMF’ye bırakmayı, çoktan iflas etmiş ve artık sürdürülemez duruma gelmiş borç-faiz ekonomisini sürdürmeyi çare sayıyor.
BİR FİDANIN İKİ DALI
AKP ve sarı muhalefet, halkın refahını esas alan, devletin öncülüğünde bağımsız ekonomiyi değil de, bir avuç oligarkın üstünlüğünü esas alan, vurgunculuğu dayalı ekonomi politikada birleşiyor. Bu temel özelliğin dahası da var. Her iki taraf dış siyasette NATO’culuğu savunuyor. İç siyasette ise, sarı muhalefet, Nakşibendi ve Nurcu zenginlerin partisi AKP’nin laikliğe düşman çizgisine gittikçe yaklaşmayı marifet biliyor. Kemal Kılıçdaroğlu, “liderliğini yaptığım partinin de yarattığı derin yaralar var” diyerek günah çıkarıyor, ulusal kurtuluş ve cumhuriyet devrimine düşman çevrelerden “helallik” istiyor. Meral Akşener, yine aynı çevrelere, “biz Ömer’in yolundan gidiyoruz” diye teminat veriyor.
ÇIKIŞ YOLU
İşçi sınıfının, şehir ve köy emekçilerinin, bütün ulusal demokratik güçlerin, aynı gövdeden çıkan, aynı temeli paylaşan iktidar-sarı muhalefet kutuplarının dışında, bütün halkı kapsayan, emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı halkçı bir seçeneğe, ulusal birliği savunan bir hükümete ihtiyacı var. Emperyalizme karşı bağımsız bütün vatan, gericiliğe karşı laik demokratik cumhuriyet, işbirlikçi oligarşinin vurgunculuğuna karşı emeği önceleyen toplumcu düzenden başka çıkış yok.
İŞSİZLİĞE, YOKSULLUĞA, PAHALILIĞA KARŞI PLANLI EKONOMİ UYGULANMALIDIR!
Bir avuç para babasını daha da zengin ederken orta hâlli insanlarımızı yoksullaştıran, halkımızın en geniş kesimi olan işçileri çiftçileri memurları küçük esnafı emeklileri daha da yoksullaştırırken işsizleri adeta toplumun dışına iten kapitalist vurgunculuk düzeni iflas etti. Hanelere ateş düştü. Kırk yıldır borç faiz döviz özelleştirme tuzağına mahkûm edilen Türkiye halkı, emperyalizmin işbirlikçisi holdinglerin boyunduruğu altında işsizlikten pahalılıktan yoksulluktan kırılıyor.
Halkımızı ekonomi yangınından kurtaracak acil eylem programının uygulanmasıyla kırk yıldır bir avuç vurguncunun yararına, milyonlarca emekçinin zararına yaratılan yıkım süreci tersine çevrilebilir. Bütün ulusal demokratik güçleri vatan için, cumhuriyet için, emek için birleşmeye çağırıyoruz. Ekonomi yangını tek bir partinin üstesinden gelebileceği, seçim hesaplarında kullanılabilecek sıradan bir felaket değildir. İşçiler, şehir ve köy emekçileri, aydınlar, esnaf, çiftçiler, sanayici ve tüccarlar, bütün ulusal demokratik güçler ulusal birlik hükümeti etrafında birleşmelidir.
alevinet12/İZMİR
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN SON EKLEN YAZILAR