İzmir Sağlık Platformu’ndan mitinge katılım çağrısı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sağlık sisteminde yaşanan sorunların artık alarm vermeye başladığını belirten sağlık meslek kuruluşları, Ankara’da yapılacak mitinge katılım çağrısı yaptı.
İzmir Sağlık Platformu, sağlık emekçilerinin 29 Mayıs’ta Ankara’da yapacağı miting öncesi İzmir Tabip Odası’nda basın toplantısı düzenledi. “Emek bizim, söz bizim, sağlık hepimizin, Ankara’yı beyaza boyamaya gidiyoruz” pankartı toplantının yapıldığı salona asıldı. Açıklamaya sağlık örgütlerinin temsilcileri katıldı.
SORUNLAR
İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, sağlık sisteminde yaşananların alarm verdiğini kaydetti. Kaynak “Hastane kapısında kuyruk dönemi bitti diyenler; üç aydan önce randevu alınamadığını ve artık kuyrukların telefon başındaki sanal kuyruklara dönüştüğünü gayet iyi bilmektedir. Muayene olacaklar, ameliyat sırası bekleyenler ya evlerinde kaderine ya da özel hastanelerin insafına mahkûm edilmektedir. Yurttaşların daha çok hastalanması üzerine hasta garantili bir sistem getirildiğini görmekteyiz. Nitelikli sağlık hizmetine erişilememesi, kısa zamanda çok yoğun iş üretiminin istenmesi ile sağlık hizmetinin kalitesinin düşmekte olduğunu görmekteyiz” dedi.
MİTİNGE ÇAĞRI
Bu durumun sağlıkta şiddet olarak emekçilere geri döndüğünü kaydeden Kaynak, hekimlik mesleğinin de değersizleştirildiğini vurguladı. Yapılan anketlere göre hekimlerin yüzde 73’ünün çalışma şartlarından rahatsız olduğunu ifade eden Kaynak, “Emeğimiz, mesleğimiz ve toplumun sağlık hakkı için yaptığımız eylemlerin iktidar üzerinde oluşturduğu baskı; vaatler ve oyalamalarla geçiştirildi, halen de geçiştirilmeye çalışılıyor. Haklarımızı alabilmenin yolunun hep birlikte, yılmadan mücadele etmekten geçtiğini iyi biliyoruz. Gelin birlikte dur diyelim, değiştirelim. ‘emek bizim söz bizim, sağlık hepimizin’ mitinginde buluşalım” diye konuştu.
‘ANKARA’YI BEYAZA BOYAYALIM’
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi Eşbaşkanı Erkan Batmaz ise şunları söyledi: “Artık yaşam standartlarımızın, ulaşılabilir sağlık hakkının ve sabrımızın sonuna geldik. Halkın sağlık hakkına ulaşamadığı bir dönemden geçiyoruz. Sağlık emekçilerine sesleniyoruz. Bugün başlattığımız yürüyüşün Ankara’da beyaz yürüyüşe dönüşmesi çok önemlidir. Gelin Ankara’yı beyaza boyayalım.”
Kaynak / MA HABER 
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR