İzmir’de ‘Adalet Nöbeti’ başlıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, “Adalet Yürüyüşü”ne destek vermek için yarından itibaren “Adalet Nöbeti” eylemi başlatacak. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, dayanışmayı ve mücadeleyi büyütmek için herkesi nöbete destek vermeye çağırdı.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Ankara’dan İstanbul’da başlatılan ve 14’üncü gününe giren “Adalet Yürüyüşü”ne destek olmak amacıyla “Adalet Nöbeti” başlatacaklarını duyurdu. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, AKP iktidarının tek adam rejimi oluşturma ihtirasının ülkeyi ağır bir krize sürüklediğini belirterek, ülkenin hem siyasal hem toplumsal hem de ekonomik bir kriz içinde olduğunu söyledi.

AKP’nin 15 Temmuz darbe girişimini bir fırsata çevirerek ilan ettiği OHAL ve çıkardığı KHK’ler sonucu gazete ve televizyonların kapatıldığını, muhalif gazetecilerin, siyasi parti başkanlarının ve seçilmişlerin tutuklandığını ifade eden Sarı, yargı bağımsızlığı ve hukukun ayaklar altına alındığını aktardı.

‘GÜÇLÜNÜN ADALETİ ADALETSİZLİKLERİN EN BÜYÜĞÜ’

Seçimin tarafsızlığı ve güvenliğinin de ortadan kaldırıldığını ifade eden Sarı, “16 Nisan referandumunda neler olduğunu hepimiz gördük. AKP iktidarı ‘Evet’ kampanyasını devletin bütün imkanlarını seferber ederek yürüttü. Kamu kaynaklarını sınırsızca ve denetimsizce kullandı. ‘Hayır’ diyenleri ‘bozguncu’ ve ‘terörist’ ilan etti. AKP iktidarı uzun süredir şu şiarı benimsemiş durumda, ‘Adalet, güçlünün işine gelen şeydir.’ Oysa uzun insanlık tarihinin öğrettiği basit bir ders var. Güçlünün adaleti, adaletsizliklerin en büyüğüdür. Bu nedenledir ki medeni toplumlar güçlünün adaletine değil, adaletin gücüne dayanan toplumlardır. Türkiye toplumu, AKP iktidarının basıncı altında medeni toplum olma vasfını yitirme noktasına gelmiştir” diye konuştu.

‘ADALET NÖBETİ’ BAŞLATILACAK

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması üzerine 15 Haziran’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısı ile başlayan Adalet Yürüyüşü’nü Emek ve Demokrasi güçleri olarak desteklediklerini belirten Sarı, yürüyüşün medeni toplum olma halini korumak ve ülkenin geleceğine sahip çıkmak açısından anlamlı ve önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Yarından itibaren İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak, Adalet Yürüyüşü’ne destek vermek amacıyla Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir saatlik “Herkes İçin Adalet” şiarıyla “Adalet Nöbeti” başlatacaklarını söyleyen Sarı, şöyle dedi: “Adil bir toplumda yaşamak isteyen akıl ve vicdan sahibi tüm İzmirlileri gelecek güzel günlere duyulan inanç ve umudu yeşertmek, dayanışmayı ve mücadeleyi büyütmek için bu nöbete destek vermeye çağırıyoruz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR