İzmir’de ‘ajanlık’ dayatması iddiası

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Ajanlık dayatmasına maruz kaldığını iddia eden Mehmet Hayri Kangın, başına geleceklerden İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün sorumlu olacağını belirtti.

İzmir’in Karabağlar ilçesinde yoğunlukta Kürtlerin yaşadığı Bozyaka mahallesinde ikamet eden Mehmet Hayri Kangın’ın (53) ajanlık dayatmasına maruz kaldığı iddia edildi. 1993 ile 2002 yılları arasında cezaevinde tutulan ve bir başka dosyadan 7 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Kangın, yaşadıklarını şöyle aktardı: “11 Mayıs günü bir akrabamın dükkanına gittim. Kalabalık olduğu için dükkanın önünde oturan ve isminin İsmail olduğunu söyleyen bir polis, ısrarla konuşmak istediğini söyledi. Bana ‘Senin hakkında çok fazla şikayet geldi. Uzun yıllardır seni takip ediyoruz. Kimlerle ilişkin olduğunu biliyoruz. Bir daha yanına geldiklerinde bize söyle. Bak işlerin kötü, iş arıyorsun. Sana dükkan açmanda yardımcı olalım. Bu yaştan sonra otur keyfine bak ama bizimle hareket et’ diyerek ajanlık teklif ettiler. Ben de kendilerine Kürdistan’da yarattıkları katliamların hesabını vermelerini söyledim.”

Onuru için 10 yıl cezaevinde kaldığını belirten Kangın, başına geleceklerden başta İsmail isimli 50’lili yaşlarda, kır saçlı TEM polisi ile İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün sorumlu olacağını söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR