İzmir’de kadınlar Erdoğan’ın korumasını dondurma yiyerek protesto etti

0
105

İstanbul Sözleşmesi Bizim Vazgeçmiyoruz İzmir Kampanya Grubu, bu haftaki nöbet eyleminde Cumhurbaşkanı korumasının esnaf ziyaretinde dondurma yiyen kadını uyarması, dondurma yiyip bacak bacak üzerine atılarak protesto edildi

İstanbul Sözleşmesi Bizim Vazgeçmiyoruz İzmir Kampanya Grubu, Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde sözleşmenin feshine karşı başlattıkları nöbet eyleminin 7’ncisini gerçekleştirdi.

“İstanbul Sözleşmesi bizim vazgeçmiyoruz” yazılı pankartın açıldığı eylemde kadınlar, “Yaşasın kadın dayanışması”, “İstanbul Sözleşmesi bizimdir vazgeçmiyoruz”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganları attı. Eylemde bu hafta uzaklaştırma kararına rağmen eski eşi Sezgin Zilkaya tarafından katledilen Sibel Zilkaya’nın hikayesi okundu. Eylemde kadınlar adına Deniz Uslu Emine Akbaba ve Berfin Kaya söz aldı.

Zil ve ıslıklarla ses çıkaran kadınlar, Cumhurbaşkanını korumasının esnaf dondurmacıda dondurma yiyen bir kadını bacak bacak üzerine attığı için uyarmasına karşılık durumu dondurma yiyerek protesto etti. Kadınlar ayrıca protestolarında kadınları katleden erkeklerin adlarını anarak ‘katil’ diye bağırdı.

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kararının hukuksuz olduğunu ifade eden kadınlar, sözleşmeye erkek şiddetinin önüne geçebilir diyerek sahip çıktıklarını ifade etti. Erkeklerin kadınları din, dil, ırk, işyeri, sokak, ev fark etmeksizin katlettiğini söyleyerek, “Bugüne dek yaşayabilecek olup da yaşayamayan bütün kadınların kanları ellerinde. Belki bir kısmı hala sokaklarda gezmeye belki bir başka kadının katili olma yolunda ilerliyor. Bu katillerden de hesabı kadınlar soracak” denildi.

Ardından sandalyelere oturup bacak bacak üzerine atan kadınlar dondurma yiyerek Cumhurbaşkanı korumasının tavrını protesto etti. Eylemde kadınlar “Anlaşılan o ki kadınların bugüne kadar ne bedenine ne kıyafetine ne de karışamazsınız deyişimizi tam olarak duyamamışlar. Önce kadınların hayatlarını sorgulamayacaklar. Mademki kadınların hayırı cinayet gerekçesi yapılabiliyor madem ki kadınların hayırı hiçe sayılarak şiddetten uzak tutan sözleşme bir gecede bir kişinin kararıyla feshedilebiliyor. Biz de onlara bu sözleşmeyi kolay kazanmadık kolay da vazgeçmeyeceğimizi söylüyoruz” sözlerine yer verdi.

Kadınlar son olarak sözleşmenin resmen feshedileceği 1 Temmuz’daki mitinge çağırarak o tarihe kadar alanlarda olacaklarını söyledi. Eylem sloganlarla ve alkışlarla sona erdi.

Kaynak ETHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here