İzmir’deki ekolojistler nöbete katılacak: Yaşam alanlarımıza dokunma

0
149

Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin son durağı olan İzmir’de nöbete destek çağrısı yapan ekolojistler, “Doğaya, geleceğe, toprağa, suya ve yaşama sahip çıkmak için nöbette olacağız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır, İstanbul ve Van’ın ardından son durak olan İzmir’de yapılacak Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne ekolojistler de destek verecek. Ekolojistler, nöbette doğa katliamlarının son bulması talebiyle yer alacak.

‘DOĞA TAHRİBATLARINA DUR DEMEK İÇİN ALANDA OLACAĞIZ’

HDP’nin başlattığı nöbetin yerinde bir karar olduğunu dile getiren Ekolojist Erol Çakır, eylemin 9 maddesinden bir tanesin de çevre hakları ve ekolojik mücadelesi olduğunu hatırlattı. KHK ve OHAL nedeniyle ekolojik hakların da ortadan kaldırıldığını söyleyen Çakır, daha önce çevreye ilişkin alınan olumlu kararların da artık uygulanmadığını belirterek, “Çevre ve doğanın tahribatı, kapitalizm büyük sermemeye peşkeş çekilmesi bizim ebetteki Vicdan ve Adalet eylemleri ile içinde yer alan yaşamı demokrasiyi öz deşiyor. Biz bu nöbette kendi çalışma alanımız olan ekoloji zemininden destekliyoruz” dedi.

Ekolojik tahribatın sadece yaşadıkları şehir ile sınırlı olmadığını sözlerine ekleyen Çakır, “Bölgede yapılan o açık savaş politikası getirdiği orman yakmaları ve surda yapılan tahribatlar bizim yüreğimizi sızlatıyor. Bölgede yapılanlara karşı verilen mücadeleye buradan elimizden gelen desteği vereceğiz” diye ifade etti.

Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin yaşamı savunmak adına önemli bir yer olduğunu dile getiren Çakır, geleceğe, doğaya, toprağa, suya ve yaşama sahip çıkmak için daha güçlü mücadele vereceklerini aktardı.

‘YAŞAM ALANIMA DOKUNMA ŞİARI İLE ALANDA OLACAĞIZ’

Ekolojist Timur Taşdemir de, demokratik devrimini gerçekleştirememiş olan Türkiye’de adalet kavramının Cumhuriyet’in kuruluşundan bugüne kadar doğru temelde ele alınmadığını söyledi. Devletin adalet anlayışının “devleti bireylere karşı korumak” temelinde olduğunu belirten Taşdemir, bu çerçeveden HDP’nin herkes için adalet talebi içeren bu eylemi başlatmasının önemli bir adım olduğunu vurguladı.

AKP hükümetinin doğa katliamını en acımasız haliyle uygulayarak sermayeye yeni rant alanları açtığını ifade eden Taşdemir, “‘Yaşam alanlarımıza dokunma’ şiarıyla doğa için de adalet istemleriyle bu eylemde yerimizi alacağız. Yani doğayı ve yaşam alanlarını koruyacağız. Ayrıca program ve tüzüğüne baktığımızda ekolojiye önem veren ve ekoloji meclisleri kuran tek parti de HDP’dir. Ekolojistlerin ön yargı ve kaygılarından arınarak bu eylemde yer almaları ekoloji mücadelesine de katkı sağlayacaktır” dedi.

Taşdemir, Ege bölgesindeki tüm ekolojistleri nöbete destek vermeye çağırdı.

YAŞAM ALANLARINA YÖNELİK SALDIRIYA KARŞI

Ekolojist Ertuğrul Barka ise, ekolojistler için vicdan ve adalet vurgusunun önemli olduğunu belirterek talepleriyle birlikte nöbette yerlerini alacaklarını söyledi. Sermayenin kendini büyütmek için doğanın unsurlarına, yaşam kaynaklarına sadece meta gözü ile baktığını söyleyen Barka, “Vicdansızca hiçbir sorun ve ahlaki değer taşımaksızın saldırılıyor. Bu nöbet o yüzden bizim için önemli. İnsan toplumu doğadan farklı düşünemeyiz. Türkiye’nin batısında sermaye alanları yanıyor. Yaşam alanına vicdansızca saldırılıyor. Doğa metalaştırılıyor. Türkiye, topraklarına kaydırılan deir, çelik, madencilik gibi yatırım faaliyetleriyle çöplüğe dönüştürülüyor ” diye ifade etti.

Barka, “Yaşama, doğaya, ekosisteme yapılan saldırılara karşı biz vicdanlı ve adil olabilmek için karıncanın, kuşun ağacın hakkını korumak için katılacağız” diyerek tüm ekolojistleri nöbeti sahiplenmeye çağırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here