İzmirli gençler: Faşizme karşı Gündoğdu Meydanı’nda olacağız

0
157

 Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni Van’dan devralacak olan İzmirli gençler, “Faşizme karşı Gündoğdu Meydanı’nda olacağız. Adaleti AKP’den talep etmeyeceğiz, mücadeleyle kazanacağız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), “Durmayalım, Dur Diyelim, Faşizmi Durduralım” sloganıyla başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni yarın İzmir devralıyor. Diyarbakır, İstanbul ve Van’dan sonra nöbetin son durağı olan İzmir’in Gündoğdu Meydanı’nda bir hafta sürecek nöbet için gençlerden çağrı geldi.

‘NÖBETİ BÜYÜTELİM’

Devrimci Parti’den Hazal Elçin Yanar, hak, hukuk, adalet, vicdan ve demokrasi taleplerinin Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde birleştiğini söyledi. “Bu eylemsellikler işçi sınıfı ve ezilenlerin ısrarıyla zafere dönüştürebilir” diyen Yanar, baskı politikaları sonucu sokakların zindanlara çevrildiğini belirtti. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin değerli bir çıkış ve karşı koyuş olduğunu vurgulayan Yanar, adaletten ve demokrasiden yana olan herkesi nöbeti büyütmek için sokaklara çağırdı.

‘BARİYERLERİ YIKACAĞIZ’

Türkiye’de çok büyük bir adaletsizliğin olduğunu belirten Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Deniz Bahçeci, “Üniversite sınavlarında yapılan haksızlıklar, çocuk işçi ölümleri, gençlerin sebepsiz yere tutuklanması ya da işkenceye maruz kalması, anadilde eğitim, yaşam alanları gençliğin nöbet gerekçesi olmalıdır” diye konuştu.

Gündoğdu’daki nöbetin dinamik gücünün gençlik olacağını kaydeden Bahçeci, şunları söyledi: “Gezi ve Kobanê direnişinde gençlik önemli bir rol oynadı. Referandumda ‘Hayır’ için gençlik sokaklarda oldu. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde de gençlik önemli rol oynayacaktır. Kendi rengiyle Gündoğdu’da yerini alacaktır. Direnişimizle ablukayı, bariyerleri yıkacağız.

‘ABLUKAYA DİRENİŞLE CEVAP VERECEĞİZ’

Partizan üyesi Mehmet İşcen, iktidarın adaletten korktuğu için halk üzerinde baskı ve ablukayı artırdığın söyledi. “Gençlik ablukaya direnişle cevap olacaktır” diyen İşcen, faşizme karşı omuz omuza durmanın çok değerli olduğunu kaydetti. İşcen, gençlere çağrıda bulunarak, “Türkiyeli gençler Gündoğdu Meydanı’na akın ederek nöbeti sahiplenmelidir” dedi.

‘FAŞİZME KARŞI GÜNDOĞDU’DA OLACAĞIZ’

İzmir Halkevi üyesi Uğur Göçmüş de, adalet talebinin olduğu her yerde olacaklarını söyledi. Göçmüş, OHAL, KHK, savaş, kadın cinayetleri, kent ve doğa talanlarına karşı nöbeti destekleyeceklerini belirterek, “Faşizme karşı Gündoğdu’da olacağız” dedi. “Adaleti AKP’den talep etmeyeceğiz, mücadeleyle kazanacağız” diyen Göçmüş, Türkiyeli gençleri Gündoğdu’ya çağırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here