Jammeh Gambiya’yı terk etmeyi kabul etti

Post date:

Author:

Category:

Seçimleri kazanan Adamo Barrow’a görevi devretmeyi reddederek OHAL ilan eden Gambiya eski Devlet Başkanı Yahya Jammeh, ülkeyi terk etmeyi kabul etti

Gambiya’da, seçimleri kaybeden eski Başkan Yahya Jammeh’in görevden ayrılmayı kabul ettiği belirtildi. 1994 yılında göreve gelip 22 yıldır ülkeyi yöneten Jammeh’in Olağanüstü Hal (OHAL) ilanı sonrasında Batı Afrika Ekonomik Topluluğu Ülkeleri, kendisine belli bir süre tanımış, ardından da askeri birliklerini Gambiya’ya göndermişti.

Seçilmiş başkan Barrow’a ilk destek Gambiya Genelkurmay Başkanı Osman Badjie’den geldi. Badjie, Reuters’a yaptığı açıklamada Barrow’u yeni ‘başkomutan’ olarak gördüğünü bildirerek ülkeye giren askeri birliklerle savaşmayacaklarını söyledi: “Onları çiçeklerle karşılar, onlar için çay yaparız. Bu siyasi bir sorun, bir yanlış anlama. Nijerya, Togo ya da herhangi bir başka orduyla savaşacak değiliz.”

Yazılı bildirdi

Jammeh’i Moritanya ve Gine devlet başkanları ikna ederken Gineli yetkililer France 24’e yaptıkları açıklamada, Jammeh’nin görevi bırakmayı kabul ettiğini bildiren yazılı ifadesini Gineli yetkililer önünde yazdığını belirttiler.

Barrov teşşekkür etti

Senegal’de bulunan yeni Gambiya Başkanı Adama Barrow, ilerleyen saatlerde Twitter hesabından “Beni ağırladığı için Başkan Macky Sall’a bir kez daha teşekkür ediyorum” yazdı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR