Johnson-Erdoğan görüşmesi ‘Olimpik düzeyde ikiyüzlülük’

‘Tayyip Erdoğan’a hakaret eden şiir yarışması’nda birinci olan İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın Türkiye’de Erdoğan’la yaptığı görüşmenin İngiltere basınındaki yansımalarını BBC derledi.

Times, Spectator dergisinin açtığı “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret eden şiir yarışması”nda birinci olan Johnson’ın Erdoğan ile el sıkışırken mahcup bir gülümseme takındığını söylüyor.

Gazete, Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmeden önce İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması için yürütülen kampanyanın en önemli isimlerinden biri olan Johnson’ın kampanya döneminde Türkiye’nin birlik üyesi olması durumunda milyonlarca göçmenin İngiltere’ye geleceğini savunduğunu da hatırlatıyor.

Times, Johnson’ın dünkü görüşmede, Türkiye’nin AB üyeliğine destek açıklaması ve büyük bir ticaret anlaşması talebi, Türk kökenlerinden bahsetmesi ve “çok iyi çalışan” Türk malı bir çamaşır makinesine sahip olduğunu söyleyerek Ankara’yla ilişkileri tamir etmeye çalıştığını vurguluyor.

Johnson’ın çocukluğunda yiyerek büyüdüğü Jaffa keklerinin de artık Ülker tarafından imal edildiğini söylediği vurgulanıyor.
Gazete, Türk ve diğer yabancı gazetecilerin İngiliz meslektaşlarından Jaffa keklerinin ne olduğunu öğrenmeye çalıştığını da söylüyor.

Johnson’ın Erdoğan’la ilgili yazdığı şiir sorulduğundaysa “Ayrıntılı görüşmelerimizde hiç gündeme gelmediğini söylemekten sevinçliyim. Hatta hiç gündeme gelmemesine şaşırdım” diyor.

iNews ise, Johnson’ın Türkiye’nin AB üyeliğine destek veren açıklamaları nedeniyle ikiyüzlülükle suçlandığını söylüyor. Gazeteye konuşan Liberal Demokrat Parti lideri Tim Farron “Bu, Boris Johnson’dan olimpik düzeyde bir ikiyüzlülük” diyor. (DIŞ HABERLER)

EN SON EKLENENLER