Juncker ve Tusk Brüksel’de Erdoğan’la görüşecek

  0
  170

  Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, haftaya Perşembe Brüksel’de NATO zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşecek.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın haftaya perşembe Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Belçika’nın başkenti Brüksel’de görüşeceği açıklandı.

  Juncker’ın ofisinden yapılan açıklamada, “(Avrupa Komisyonu) Başkan Jean-Claude Juncker, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk’la birlikte, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Brüksel’de görüşecek” denildi.

  AB Komisyonu Baş Sözcüsü Margaritis Schinas da, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Erdoğan, Tusk ve Juncker arasındaki görüşmenin, 25 Mayıs’ta Brüksel’de gerçekleşeceğini söyledi. Schinas, görüşmenin yeri konusunda ise bir bilgi vermedi.

  Schinas, her iki Avrupa yöneticisinin ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de ayrı ayrı görüşeceğini bildirdi.

  15 Temmuz darbe girişiminden sonra kötüleşen AB-Türkiye ilişkileri, 16 Nisan referandumundan sonra iyice gerildi. Avrupa Parlamentosu 24 Kasım 2016’da Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinin durdurulması yönünde karar aldı. Müzakere süreci pratikte durmuş vaziyette. Kısa vadede bir ilerleme beklenmiyor.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here