Kaboğlu: Tek bildiğimiz Anayasa’nın ihlal edildiği

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 “Adalet Nöbeti”nin 14’üncü haftasına katılan Profesör İbrahim Kaboğlu, OHAL’in keyfi uygulamalarının adaletsizliği derinleştirdiğini belirterek, “Bildiğimiz tek şey Anayasa’nın ihlal edildiğidir” dedi.

Tutuklu meslektaşları ile dayanışmak amacıyla çok sayıda hukuk örgütü tarafından başlatılan “Adalet Nöbeti” 14’üncü haftasında devam etti. Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ndeki Themis heykeli önünde tutulan nöbete, bu hafta Profesör İbrahim Kaboğlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş da katıldı.

Nöbetin ardından C Kapısı önünde yapılan açıklamada konuşan Kaboğlu, 3 avukat arkadaşlarının 249 gündür tutuklu bulunduğunu hatırlatarak, “Onlar neden alındı bilmiyoruz, hukukta tutuklanmak için suç işlemek gerekiyor. Hangi eylemlerinden dolayı hapiste olduklarını bilemiyoruz” dedi.

‘OHAL ADALETSİZLİĞİ DERİNLEŞTİRİYOR’

Meslektaşlarının neden cezaevinde olduğunu bilmedikleri gibi neden yargılandıklarını da bilmediklerini kaydeden Kaboğlu, “Bildiğimiz tek şey Anayasa’nın ihlal edilmesi. OHAL kabul edilemez bit rejim olmasına rağmen Anayasal sınırları vardır. OHAL’in keyfi olarak uygulanması adaletsizliği derinleştirmiştir. Hukukçular olarak OHAL’in kaldırılmasını Anayasal rejime dönülmesini istiyoruz. Fikir açıklamaktan niyet okumaya kadar insanlar suçlanmakta. Anayasa da fikir suçu yoktur. OHAL’in bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. Aksi takdirde en son HSYK kararnamesinde görüldüğü gibi bir gecede atamalar yapılır.”

Açıklamanın ardından avukatlar, eyleme son verdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR