Kadınlar ekmeğini suyunu alıp Sûr’a aktı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TJA ve Amed Ekoloji Derneği öncülüğünde bir araya gelen yüzlerce kadın, ekmeğini suyunu alarak Sûr halkı ile dayanışmaya aktı

Amed’in Sûr ilçesinde yıkım kıskacında olan Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde, direnişi sürdüren aileler ile dayanışma ağı büyüyor. Sûr’un Yıkımına Hayır Platformu tarafından başlatılan “Ekmeğini, suyunu al, Sur’a gel” kampanyası kapsamında, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti yüzlerce kadın Sûr’a aktı. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, DBP Eşbaşkanvekili Gülcihan Şimşek, HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP Kadın Meclisi sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Dilek Öcalan, Sibel Yiğitalp ve Aycan İrmez, görevden uzaklaştırılan DBP’li bölge belediye eşbaşkanları ile yüzü aşkın kadın, Lalebey Mahallesi’nde Yeryüzü Sofrası’nda Sûrlu kadınlarla bir araya geldi. Yıkım kararı alınan Çeltik Kilisesi önünde bir araya gelen kadınlar, getirdikleri yemeklerle iftar sofrasını kurdu.

Amed Ekoloji Derneği Meydana Çêlekan’da

Amed Ekoloji Derneği üyesi ekolojist kadınlar da öncülüğünde Alipaşa Mahallesi’nde bulunan Meydana Çêlekan alanında Yeryüzü Sofrası kuruldu. Öğlen saatleri ile birlikte ekmeğini aşını alıp Sûr’a gelen kadınlar, Sûr’un kültürü ile kazanlarda kurulacak Yeryüzü Sofrası için kazanlarda yemek pişirmeye başladı. İftar saatinin yaklaşması ile kurulan sofralar, kazanlardan doldurulan tabaklar ile iftar sofrası hazırlandı.

Her iki mahallede ezan okunmasıyla yüzlerce kadının oturduğu Yeryüzü Sofraları’nda iftarlar açıldı. Renkli sofralara, kadın dayanışması damgasını vurdu.

Çocuklar duvarları rengarenk boyadı

Kadınların dayanışmasının yanı sıra, Amed Şehir Tiyatrosu çocuklar ile bir araya geldi. İftardan saatler önce sokaklara gelen tiyatrocular, çocuklarla oyunlar oynadı. Oyunların ardından Meydana Çêleka alanına gelen çocuklar, tiyatrocuların getirdiği boyalarla boyama yaptı. Tiyatrocuların dayanışması çocukların yüzlerine yansıdı.

Lalebey Mahallesi’nde yüzlerce kadının dolduğu Yeryüzü Sofrası’nda yenilen yemekler ardından, halaya duruldu. Yıkım kıskacında olan sokaklar, türküler eşliğinde halaya duran kadınların zılgıtları ile yankılandı.

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR