Kadınların Minbic’te kurtardığı Berfin: Rakka’da kadınları kurtaracağım

Post date:

Author:

Category:

Minbic özgürleşince 2’si kadın 3 kardeşi ile QSD saflarına, oradan da Rakka’daki “Büyük Savaş”a katılan Berfin Kahraman, “Nasıl ki kadınlar beni Minbic’te kurtardıysa, ben de Rakka’da esir olan kadınları kurtaracağım” dedi.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), Rakka’yı özgürleştirmeye dönük başlattığı “Büyük Savaş”ta, çatışmalar merkezde bulunan bazı sokaklarda sürüyor. Operasyonlar kapsamında kentin eski Rakka mahallesine de giren savaşçılar, DAİŞ’e ağır darbeler vuruyor. Çatışmalar doğu cephesinde bulunan tarihi surlar etrafında yayılırken, savaşçılar surun önemli bir bölümünü kontrol altına aldı. Güney cephesinde ise Retlayê kasabasını kurtaran savaşçılar, DAİŞ’in takviye yollarını da kapattı. Bu zorlu savaşta Minbic’te kurtarılan Berfin Kahraman ve üç kardeşi de QSD saflarındaki yerini aldı.

MİNBİÇ ÖZGÜRLEŞTİKTEN SONRA 3 KARDEŞİ İLE KATILDI

20 yaşında olan Kahraman, Minbic özgürleştikten sonra kız kardeşi ile YPJ’ye katıldığını, daha sonra onları bir erkek ile bir kız kardeşinin daha takip ettiğini ifade etti. 4 kardeşten Kahraman Rakka’daki “Büyük Savaş”ta yerini alırken, diğer 3 kardeş farklı cephelerde topraklarının savunmasını yapıyor. Minbic’te 3 yıl DAİŞ işgali altında yaşamak zorunda kaldığını ifade eden Kahraman, halkın DAİŞ uygulamalarından çok çektiğini hatırlattı. Kahraman, Minbic’in 73 gün süren zorlu operasyondan sonra kurtarılmasının adeta kendilerini yeniden yaşama döndürdüğünü vurgularken, özellikle kadınlar için özgürlüğün çok büyük bir sevinç olduğunu kaydetti. Kahraman, o özgürlük havası ile yüzlerce Arap, Türkmen ve Kürt gencinin QSD saflarına akın ettiğini söyledi.

MİNBİC’IN SEVİNCİ RAKKA’DA

QSD güçlerinin çatısı altından bulunan YPJ’den özgürlüğü öğrendiğini dile getiren Kahraman, “Şimdi o özgürlük havası ile ben de Rakka’yı özgürleştirmeye geldim. Nasıl ki kadınlar beni Minbic’te kurtardıysa, ben de Rakka’da esir olan kadınları kurtaracağım. Minbic sevincine Rakka’nın sevinci de eklenecek” dedi.

‘KENTİMİZİN VE HALKIMIZIN KURTARILMASI YAKIN’

QSD’ye katıldıktan sonra eğitimlerini tamamlayarak, DAİŞ’le savaşmaya başladığını belirten Kahraman, her hamlede büyük tecrübeler edindiklerini ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti: “Savaşı anlamaya çalışıyoruz. Rakka’da kurtardığımız her insanda bir özgürlük özlemi görüyoruz. Bu halk sadece çetelerden çekmedi. Onlardan önce bulunanlardan da çok çekti. Bu durum şimdi had safhaya çıktı. Öyle gösteriyor ki Minbic’te nasıl gençler akın akın QSD saflarına geçtiyse, şimdi Rakkalı gençler de aynı yolu tutuyor. Kentimizin ve halkımızın özgürleşmesi yakındır.”

Nazım Daştan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR