Kakai (Kızılbaş) Kürtler IŞİD’e karşı ön cephede

Kürdistan’ın Xaneqin (Hanekin) kasabasında yaşayan Kakai Kürtleri Celawla, Sadiye ve Tuz Hurmatu’da IŞİD terör örgütüne karşı en ön cephede savaşıyorlar.

Irak’ın Musul, Kerkük, Germiyan ve Hawar bölgelerinde yaşıyan ve nüfusu yaklaşık 1 milyon olarak tahmin edilen Kakailer de bugün Ezidi, Hıristiyan ve diğer inançlar gibi IŞİD terör örgütün hedefinde bulunuyor.

IŞİD’in Musul’u işgal ettiği günden beri Kakai Kürtleri Musul ve Kerkük bölgesinde Peşmerge güçleriyle birlikte terör örgütüne karşı savaşıyor. Bu savaşta onlarca Kakai Kürdü şehit düştü.

Kakailer Kimdir?

Heterodoks bir din olan Kakailiğin çıkışı sırdır. Alevilik (Kızılbaş) öğretisine çok yakın. Temizlik, dürüstlük, iyilik ve affedicilik temelleri üzerine şekillenmiş bir öğretidir. Kakailik dini kardeşlik ve yardımlaşma, yarenlik temelleri üzerine yapılandırılmıştır. Kakailikte yardımlaşma esastır.

Kakailerin Kutsal Kitabı

Kakailiğin asıl kutsal kitabı ‘’Serencam’’dır. Sultan İshak tarafından yazılmıştır. 200 sayfadır. Tamamı Hawrami lehçesinde şiir ve metinlerden oluşur.

Irak’ta yaklaşık 1 milyon Kakai bulunmakta. Baştada belirttiğimiz gibi Kakailik Türkiye’de yaşan Alevi (Kızılbaş- Reya Heq) inancıyla aynı diyebiliriz. Ancak uygulamada coğrafi nedenlerden dolayı bazı ufak farklılıklar bulunuyor. Irak’ta Kakai (kardeş) diye adlandırlan Kakailik, İran’da Yarsan, Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da Kızılbaş, Reya Heq, Alevi, Lübnan’da ise Dürzi olarak biliniyor.

netewnews

EN SON EKLENENLER