Kaldıraç okuru 7 aydır iddianame bekliyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Üzerinde Mahir Çayan ve Deniz Gezmiş’i anma afişi çıktığı için tutuklanan Kaldıraç Dergisi okuru Ali Fuat Eroğlu 7 aydır iddianame bekliyor. Eroğlu’nun arkadaşları tutukluluk süresinin infaza dönüştüğünü söyledi.

İzmir’in Konak ilçesinde 16 Aralık 2016 tarihinde metro çıkışında “şüphe” üzerine durdurularak çantasında yapılan aramada Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş, Che Guevara, Bekir Kilerci ve Ali Serkan Eroğlu’nun fotoğrafları ile anma afişlerinin bulunması üzerine tutuklanan Kaldıraç Dergisi okuru Ali Fuat Eroğlu, 7 aydır iddianame bekliyor. 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından “DSİH silahlı terör örgütü üyesi olmamakla beraber örgüt adına suç işlemek” ile suçlanan Eroğlu’nun arkadaşları duruma tepki göstererek, tutukluluk süresinin infaza dönüştüğünü söyledi.

‘ALİ FUAT’A ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ’

Eroğlu’nun arkadaşı İlker Savran, tutuklamanın başlı başına bir hukuksuzluk olduğunu belirterek, şunları dile getirdi: “Dertleri toplumu baskı altına almak ve elini ayağını bağlamaya çalışmak. Bir iddianame 6-7 ayda hazırlanamıyorsa bilinçli yapılan bir durumdur. Tutukluluk infaza dönüştürülmek isteniyor. Her gün tutuklama haberleri geliyor. Cezaevlerinde yer kalmadı. Ali Fuat’ta koğuşlarda fazla kişi kaldığını söylüyor. Bu kadar saldırı insanların kafasında haksızlıkları daha fazla göz önüne seriyor. Üstelik devrimci önderlerin fotoğraflarını üzerinde bulundu diye tutuklandı. Bunlar tamamen insanları direngenlikten uzaklaştırma çabaları. Ali Fuat şahsında hiçbirimiz bu yoldan uzaklaşmayacağız. Mücadelelerini yükseltmeye devam edeceğiz. Anadolu’nun dört bir yanında Ali Fuat’a özgürlük istiyoruz. Hukuksuzluklar son bulana kadar mücadele edeceğiz. Ali Fuat ve tüm devrimci tutsakları direnerek alabiliriz. Bu hukuksuzluk böyle devam etmez. Bütün ülkenin etrafını tel örgülerle çevirmeleri gerekir. Kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuyoruz. Bu hukuksuzluğun karşısında direnerek durabiliriz.”

‘SİZ TERÖRİSTSİNİZ’ DİYEREK GÖZALTINA ALINDI’

Eroğlu ile beraber gözaltına alınan ve serbest bırakılan Sibel Yaşar ise, “Ali Fuat Öğrenciydi, tutuklanarak bir mağduriyet yaşadığını düşünüyorum. Eskiden bu işlerin bir mantığı vardı. Elde deliller olması gerekiyordu. Ali Fuat Eroğlu yolda yürüyorken polis keyfi bir şekilde ‘Biz sizin üzerinizi arayacağız siz teröristsiniz’ diyerek gözaltına aldılar. Öğrenci arkadaşımız 7 aydır tutuklu. Okulundan uzak ve 7 aydır dosyası bile belli değil. Bu kanıksanacak ve açıklanacak bir şey değil. Tutukluluk süresi ne kadar uzayacak bilmiyoruz. Yaşamlarının en güzel günlerini dört duvar arasında geçiriyorlar” diye konuştu. Eroğlu’nun serbest bırakılması için çeşitli etkinlikler gerçekleştireceklerinin bilgisini paylaşan Yaşar, şunları söyledi: “Bu sıkışmışlığın ve yönetememenin bir göstergesi. Bu saldırıların kendisine karşı çıkınca terörist ilan ediliyorsun. Tarih bize gösterdi ki bunları biz ancak bir arada durarak yeneceğiz. Adaletsizlikten kurtulmanın tek yolu bir arada durarak mücadele etmekten geçiyor. Önümüzdeki süreçte serbest bırakılmazsa çeşitli etkinlikler yapacağız. Tüm tutuklu arkadaşlarımıza özgürlük istiyoruz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR