Kalesine gol attı!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Eski futbolcu ve yorumcu Rıdvan Dilmen’in, bir TV programında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için kullandığı ‘Parkasız Deniz Gezmiş’ benzetmesinin yankıları devam ediyor.

‘Özür dilemem’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP ve HDP’li milletvekilleri başta olmak üzere, toplumun her kesiminden gelen tepkiler üzerine Dilmen yeni bir açıklamada bulundu. Instagram üzerinden yaptığı açıklamada “Ben ne şeytanım, ne de yalakayım, 15 Ağustos 1962’de Nazilli’de doğmuş onurlu bir Türk vatandaşıyım. Benim dün akşam söylediklerimin altını üstünü çıkarıp, cımbızla çekilmiş cümlelerle beni suçlayıp, halkın önüne atmasını anlamış değilim! Yıllar önce Deniz Gezmiş’in Filistin konusundaki mücadelesini, Sayın Cumhurbaşkanımızın İslam Ülkeleri adına büyük bir lider olarak siyasi platformdaki Filistin mücadelesine benzetmişimdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın; kapitalist, emperyalist, ‘egemen güçlere’, Amerika’ya, İsrail’e başkaldırıp cesaretle mücadele ettiğini bilecek kadar okur yazarım” diyen Dilmen, “Benden kimse özür beklemesin, özür dilenecek bir davranışta bulunmadığım, bu yayının tamamı izlediğinde anlaşılacaktır” diye not düştü.

Konuyla ilgili CHP İzmir Milletvekili Atila Serter “Topa ne kadar kafa vurduğunu bilmem ama sıkıntın olduğu bir gerçek. Halk kahramanı Deniz Gezmiş’e hakaret etmek sana yakıştı mı?” derken, bir diğer CHP’li Zeynep Altıok Akatlı da “Parkasız Deniz ne Gezmiş’tir, ne de anti- emperyalisttir! Futbolcu da, sarayda iftar açan değil, Deniz Gezmiş asılmasın diye imza toplayan Metin Oktay’dır!” yorumunda bulundu. CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök, “Deniz Gezmiş bizim namusumuz, onurumuzdur. Deniz Gezmiş halktır, devrimcidir, emperyalizme karşı mücadele eden bir kahramandır. Gezmiş’in parkasının altında gemicikler yok, villalar yok, dolarlar yok” tepkisini gösterdi.

Liberal Demokrat Parti de resmi twitter hesabından fotoğraflı paylaşımda bulunarak Rıdvan Dilmen’e tepki gösterdi.

Ne demişti?

Dilmen, Habertürk’te Veyis Ateş’in sunduğu ‘Akılda Kalan’ adlı televizyon programında Erdoğan ve ailesinden övgü dolu sözlerle bahsetmiş, “Ben Tayyip Erdoğan beye baktığımda parkasız bir Deniz Gezmiş görüyorum. Deniz Gezmiş de ‘kahrolsun emperyalizm’ diyordu, Erdoğan da emperyalistlerle mücadele ediyor” demişti. Geçmişte sık sık “ben siyasetten anlamam” ve “siyaset yapmıyorum” diyen Dilmen, Erdoğan ve ailesi ile olan özel ilişkisini anlatırken 15 Temmuz gecesini Erdoğan ailesi ile birlikte Huber Köşkü’nde geçirdiğini açıklamıştı. Bu yayının ardından MHP lideri Bahçeli, “Sahadaki şeytanlığı siyasete taşımasın” diyerek tartışmaları alevlendirmişti.

Sosyal demokrattı!

Nazilli’de futbola başlayan; Bolu, Sarıyer ve Fenerbahçe’de yıldızlaşan Dilmen gençlik yıllarında sosyal demokrat kimliği ile ön plana çıkan, İşçi Partili bir ailenin bireyiydi. Ancak 2000’li yılların başındaki Bochum bahis dosyasında adı geçen Dilmen, o günlerden sonra dönemin Başbakanı Erdoğan’a yakınlaşması ile dikkat çekti. Referandum öncesi ‘evet’ kampanyası yapan, İzmir Marşı için ‘siyasi unsur’ benzetmesinde bulunan Dilmen, TFF Başkanlığına da aday olabileceğinin sinyallerini verdi. Teknik direktör Fatih Terim’in milli takımdan ayrıldığı günlerde ‘Beylerbeyi toplantıları’ ile ‘Saray’ın gayriresmi futbol danışmanı’ olarak anılan Dilmen, bu siyasi tavrı nedeniyle çok sevildiği Fenerbahçe camiasında özellikle tribünler tarafından eleştirilir hale gelmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR