Kamera silah sayıldı, gazeteciye ceza verildi

Van Büyükşehir Belediyesi kayyumu tarafından yapılmak istenen sahil yolu projesine ilişkin haber yaparken saldırıya uğrayan gazeteci İdris Yılmaz’a, hapis cezası verildi

Wan’ın Erdîş (Erciş) ilçesinde, 14 Ekim 2017 tarihinde kayyım tarafından yönetilen Erciş Belediyesi’nce ihaleye çıkarılan sahil yolu projesini haber yapmak isteyen gazeteciler İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş’ın müteahhit Şahin Yağar ve yakınları tarafından maruz kaldığı saldırı ile kameralarının kırılması üzerine açılan davanın karar duruşması görüldü. Erciş 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, gazeteci Yılmaz, Yağar ile avukatları katıldı.

Kimlik tespitinin ardından söz alan Yılmaz, “Gazeteci olarak kamunun menfaati doğrultusunda haber yapmak için olay yerine gitmiştim. Yolsuzluk iddialarını kendilerine sormuştum. Buna ilişkin delilleri de ortaya çıkarmıştım. Gazetecilik faaliyeti dışında bir faaliyetim yoktur” diye belirtti.

Kamera silah sayıldı

Ardından kararını açıklayan mahkeme, darp edildiği halde gazeteci Yılmaz’a “Kasten yaralama” iddiasıyla 4 ay 15 gün hapis cezası verdi. Mahkemenin Yılmaz’ın olay günü taşıdığı kamarayı silah olarak nitelendirmesi ise dikkat çekti. Verilen kararda şöyle denildi: “Sanığın eylemini olay yerinde ele geçirilen ve 5237 sayılı TCK’nın 6/1-f-4 maddesi gereğince silahtan sayılan kamera gerçekleştirildiğinden sanığa verilen cezada gereğince yarı oranında artırım yapılması.”

Gazeteci Erhan Akbaş hakkında beraat kararı veren mahkeme, ihaleyi alan müteahhit Yağar’a ise, “Kasten yaralama” suçundan 3 bin 800 TL idari para cezası ve 10 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Yılmaz’ın avukatı, kararı Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıyacak.

WAN

#Kamera #silah #sayıldı #gazeteciye #ceza #verildi

EN SON EKLENENLER