Kamu Çalışanlarından Eylem Kararı

DİYARBAKIR — 

Türkiye’de Hükümetin birçok kamu çalışanını açığa alması üzerine KESK eylem kararı aldı. KESK yönetimi eylemlere uluslararası işçi örgütlerinin de destek vereceğini açıkladı. Eğitim-Sen de açığa alınan üyelerine maddi yardım yapmaya başladı.

Diyarbakır’da düzenlenmesi planlanan oturma eylemi için kente gelen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Eş Genel Başkanı Lami Özgen, eyleme izin verilmeyince üyelerle bir araya geldi.

Toplantı önce bir basın açıklaması yapan Özgen, üyelerine isnat edilen suçların sendikal eylemler olduğunu söyledi. Özgen, eylemlere sahip çıktıklarını belirterek, “Dünden bugüne yaptığımız hiçbir eylememiz suç değil, kimse bunu kriminalize ederek suç olarak bize dayatamaz. Kendi günahlarının kefaretini, bizim sendikal eylemlerimizi kriminalize edip suç sayarak gidermeye çalışanlar bunun hesabını verecekler. Kaçabilecekleri bir yer yoktur. Buradan hareketle, gözaltına alınan tutuklanan üyelerimize isnat edilen suçlar, son 4 yılın eylem ve etkinlikleridir. Buradan bir kez daha söylüyoruz KESK olarak, Eğitim-Sen olarak ve bir bütün işkolları olarak, o eylem ve etkinlikler bizim kollarımızda aldığımız eylem ve etkinliklerdir” dedi. Ortaya çıkan tablodan hükümete yakın sendikaları sorumlu tutan Özgen, “Sendika olup olmadığı belli bile olmayanlar bugün burada ve Türkiye’nin bütün illerinde, kamu emekçilerini temel hak ve özgürlükleri bir yana sadece polis ve muhbirliğe soyunmuşlardır. Buradan hareketle çalışma yaşamı ve çalışma ilişkilerinde, iş barışı tamamen ortadan kalkmıştır. Bunun sorumlusu hükümettir, kolluktur, valiliktir. Aynı zamanda yandaş geçinen sendikadır. Buradan hareketle biz her yerde sendikal eylem ve etkinliklerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Karşı karşıya kaldığımız hukuksuz duruma ilişkin eylem ve etkinliklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Özgen, önümüzdeki günlerde başlayacakları eylemlerini de şöyle açıkladı; ”Dün kamuoyuna ifade ettiğimiz eylemlerimiz vardı. Yürüyüş kollarımız başlayacak, Ankara’da eylemimiz olacak. Türkiye’deki tüm demokrasi güçleri destek sunacak. Avrupa Sendikalar Konfederasyonu ve Uluslararası Sendikalar Federasyonuyla yürüttüğümüz görüşmeler çerçevesinde, bir heyet gelecek ve bir dizi görüşmeler yapacak. Bizimle dayanışma mücadelesi olmak üzere dünyanın dört bir yanında dayanışma eylemleri hayata geçirilecek.”

Daha sonra söz alan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca ise açığa alınan öğretmenlere maddi yardımda bulunacaklarını belirterek, “Biz Eğitim-Sen olarak hukuksal olarak tüm fiili mücadele yollarını kullanıyoruz. Eğitim-Sen olarak hiç bir arkadaşımızı, özellikle görevden alınan arkadaşlarımızı maddi ve hukuki olarak yalnız bırakmayacağımız sözünü vermiştik. Davalar açmaya başlıyoruz maddi olarak ta ödemeleri başlatıyoruz ”şeklinde konuştu.

EN SON EKLENENLER