Kanadalı şirket İHA motor satışını askıya aldı

Post date:

Author:

Category:

İHA motorlarını üreten Kanadalı Bombardier Recreational Products (BRP) firması Türkiye’ye satışları askıya aldı. Askıya alma gerekçesini ‘kullanımı belirsiz olan ülkeler’ olarak açıklayan şirket kararın geçen hafta alındığını duyurdu

Euronews’in haberine göre; Türkiye’nin Azerbaycan’a Ermenistan ile çatışmalarda kullanması için İHA verdiğinin iddia edilmesi sonrası Kanada hükümeti Türkiye’yi böyle bir adım atılabileceği konusunda uyarmıştı. Quebec merkezli firma yetkilileri Avusturya’da Rotax adlı fason üreticileri tarafından yapılan motorların Türk Bayraktar TB2 İHA’larında kullanıldığını geçen hafta öğrendiklerini ve buna ilişkin bir karar aldıklarını açıkladı.

‘Motorlar sadece sivil sertifikalıdır’

Şirketin Başkan Yardımcısı ve sözcüsü Martin Langelier Uluslararası Radyo Kanada’ya verdiği yazılı demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Son günlerde ürettiğimiz parçaların askeri teknolojilerde kullanıldığı konusunda bilgilendirildik ve derhal konuya ilişkin bir soruşturma başlattık. Bu süre zarfında parçalarımızı nerede nasıl kullanıldığı belli olmayan ülkelere yaptığımız satışları askıya alıyoruz. Rotax tarafından üretilen tüm uçak motorlarımız tamamen sivil amaçlı üretilmiştir ve sadece sivil kullanım için sertifikalandırılmıştır.”

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR