Kanal İstanbul karşıtı yürüyüş: İki deniz arasında yaşam var!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu öncülüğünde bir araya gelen İstanbullular, Kanal İstanbul yıkım projesine karşı kanalın yapılması planlanan güzergahta protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.

CHP Milletvekilli Ali Şeker’in de katıldığı protestoda, Sazlıbosna Köyünden Şamlar Köyüne toplam 11 kilometre yürüyen yaşam savunucuları, bu yıkım projesine izin vermeyeceklerini bir kez da yineledi.

‘TERCİHİMİZ İSTANBUL DERKEN YAŞAMI TERCİH EDİYORUZ !’

İstanbul dört farklı noktasından otobüslerle Sazlıbosna köyüne ulaşan eylemciler, yürüyüş öncesi kısa süreli bir forum düzenli. Forumda söz alan Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu aktivisti Seda Elhan, Kanal İstanbul projesinin neden olacağı hem ekolojik hem de ekonomik yıkımı hatırlatarak, “Biz tercihimiz İstanbul derken, aslında yaşamı tercih ediyoruz” dedi. Eylemcilerin, teker teker söz alıp düşüncelerini aktardığı forum sonrası yürüyüş start verdi

FİLLİBOZ ANTİK KENTİN BULUNDUĞU NOKTADAN GEÇİLDİ

Yürüyüş boyunca yaşam savunucularına çok sayıda rehberin ve acil müdahale grubu eşlik etti.

“İstanbul ortak miras”, “İki deniz arasında yaşam var katıl durduralım” dövizlerin taşıyan yaşam savunucuları, çamur, batak demeden patika yollarını kullanarak köy arazileri boyunca yürüdü.

Yaşam savunucularına üzerinde, “Ya Kanal Ya İstanbul” yazılı tişört giydirilmiş Maço isimli köpek de eşlik etti.

Marmara’dan Karadeniz’e toplam 5 saat yürüyen eylemciler, Filliboz antik kentin bulunduğu noktadan geçti.

Sık sık mola veren yaşam savunucuları, Kocabayır Tepesi’nde üzerinde “ Ya Kanal Ya İstanbul” yazılı dev pankartı açarak, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” mesajını verdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR