Kanton seçimlerinde kadın-erkek eşit temsiliyet; halklara da temsil garantisi…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türkiye’de 94 yıllık cumhuriyetin demokrasi ve özgürlükler anlamında ulaşamadıkları Rojava’da savaşın ortasında bir bir gerçekleşiyor. 1 Aralık Cuma günü ilçe, şehir ve kanton meclisi seçimleri yapılacak. Yüzde 50 kadın aday şartı var. Meclislerde bütün halklara yer ayrıldı

Her alanda eşit temsiliyeti esas alan Kuzey Suriye Demokratik Federasyonun’da “yerel meclis” seçimleri için halk 1 Aralık’ta sandık başına gidecek. Seçmenin karşısına 3 sandık gelecek. 18 yaşına gelmiş herkes oy kullanabilecek.
Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu’nun temelini oluşturan kurumların inşası için belirlenen üç aşamalı seçim takviminin ikinci aşaması kapsamında halk, 1 Aralık günü sandık başına gidecek. Federasyon seçimlerinin ikinci aşamasında ilçe, belde ve kanton meclisi üyeleri seçilecek. “Komün Eşbaşkanlığı” seçimlerinde olduğu gibi “Yerel Meclis” seçimlerinde 18 yaşındaki herkes oy kullanabilecek. Cizîre, Efrîn ve Fırat bölgelerinde ilçe, belde ve kanton yerel meclis seçimleri için seçim merkezlerine 3 sandık, ilçelerde ise sadece ilçe ve kanton seçimleri için oy kullanılacağından 2 sandık kurulması bekleniyor. Ayrıca daha önce Suriye rejimi tarafından kendilerine kimlik verilmemiş olanlar ve 1968 yılında rejim tarafından kimliklerine el konulanlar da gerekli işlemleri yapmaları durumunda sandığa gidebilecek. Her meclis eş başkanlar ve iki yardımcı ile 3 üye ve 10 komiteden oluşuyor. Ancak belde meclislerindeki meclis üyeleri beldelere göre değişiklik gösterebilir.

Yüzde 50 kadın

Her alanda eşit temsiliyetin sağlanmasını esas alan federasyonda seçimlerin ilk aşamada olduğu gibi ikinci ve üçüncü aşamalarda da listelerin yüzde 50’sinin kadın adaylara ayrılması zorunluğu var. Kuzey Suriye Seçim Yasalarına göre seçimlerin her üç aşamasında da meclis üyelerinin yüzde 60’ının genel seçimle, yüzde 40’ının ise atama ile belirlenmesi gerekiyor. İnanç, kültürel gruplardan oluşan farklı toplumsal kesimlerin temsil edilmesi amacıyla oluşturulan yüzde 40’lık kota kapsamında atanacaklar bölgedeki demografik yapı esas alınarak belirlenecek. Yapılacak seçimlerde inanç ve kültürel grupların temsilcilerinin yeterli oyu almamaları durumunda ise en fazla oy alan adayın seçilmesi yöntemine başvurulacak.

Parti blokları

18 partiden oluşan Demokratik Ulus Dayanışması listesi içerisinde Kürt, Arap, Suryaniler gibi farklı kesimler yer alırken, Suriye Kürt ulusal koalisyonu listesi de 5 partiden oluşuyor. “Yerel Meclis” seçimlerde iki listenin yanı sıra bağımsız adaylar da yarışabilecek.

Halklar Kongresi

Seçimlerin birinci aşaması olan “komün eş başkanlığı” seçimleri 22 Eylül’de düzenlenmişti. Ocak 2018’de yapılması planlanan üçüncü ve son aşamada ise Kuzey Suriye Federasyonu için parlamento görevi görecek Halk Kongresi (Kongra Gel) seçimlerine gidilecek.

Güvenlik önlemi

Rojava Asayişi, seçimlerin güvenlik içinde yapılmasını sağlamak için güvenlik tedbirleri alıyor. Bu kapsamda 29 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında motosiklet ve kamyonların kullanılması Rojava Asayişi tarafından yasaklandı.

Mustafa Mamay-ANF

22

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR