‘Kanunsuz’ denildi AKP’li ortak olunca ‘kanuni’ oldu!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Urfa, büyükşehir olmadan önce İl Özel İdaresi Ticaret ve Sanayi Odası’na bedelsiz kongre merkezi yeri tahsis etti. Oda Başkanı Sabri Ertekin “FETÖ”den tutuklanınca Haliliye Belediyesi “kanunsuzluk var” diyerek merkezin iadesini istedi. Oda’ya Belediye Başkanı’nın yakını kayyum atanınca, “kanunsuzluk” unutularak Belediye ile Oda ortak oldu.

Urfa Ticaret ve Sanayi Odası’na (ŞUTSO), 2 Nisan 2013 tarihinde açılan yeni binasının bitişiğinde inşa ettiği düğün salonu ve kongre merkezinin kanuna aykırı şekilde tahsis edildiği kaydedildi. Arsanın Urfa, büyükşehir olmadan önce İl Özel İdaresi’ne ait olduğu, üstü park, altı kongre merkezi olacak şekilde imar verildiği, idarenin ise arsayı ŞUTSO’ya tahsis ettiği belirtildi. Aynı imarla ŞUTSO tarafından inşa edilen ve 7 yıldır para kazandıran kongre merkezi, odanın başkanı ve yöneticisi Sabri Ertekin’in “FETÖ” üyesi olduğu gerekçesi ile tutuklanması üzerine Haliliye İlçe Belediye Başkanı Fevzi Demirkol tarafından “kanuna aykırı şekilde tahsis edildiği” gerekçesiyle iadesi istendi.

ŞUTSO’nun başına kayyum olarak Demirkol’un akrabası İsmail Demirkol atanınca, Belediye ve Oda kongre merkezini ortak kullanma kararı aldı.

KANUNA AYKIRI AMA ORTAK KULLANALIM!

28 Nisan 2016 tarihinde ŞUTSO Başkanı Sabri Ertekin ve yönetimindeki birçok kişinin “FETÖ” üyeliğinden tutuklanması ardından Haliliye Belediyesi, ŞUTSO’dan arsayı geri istedi. Yasalara göre il özel idaresinin arsanın kendilerine geçtiğini, arsayı ŞUTSO’nun işletmesinin yasalara aykırı olduğunu belirten belediye, odadan arsanın devrini istedi. Belediyenin Oda’ya gönderdiği tebligatta, söz konusu kongre merkezini yeniden ihaleye çıkararak şahsa veya herhangi bir kuruma kiraya verip o şekilde işleteceklerini bildirdi.

Oda’nın başına kayyum olarak Belediye Başkanı Fevzi Demirkol’un akrabası İsmail Demirkol atanınca, Belediye bu kez talebini yenileyerek, arazi ve binayı Oda ile ortak kullanmak istediğini bildirdi.

ŞUTSO DOĞRULADI

Belediye almış olduğu kararındaki değişikliğe ilişkin sorularımızı yanıtlamazken, ŞUTSO yönetimi konu ile ilgili şunları söyledi: “Düğün salonu ve kongre merkezi inşa edilirken İl Özel İdaresi’nin mülküydü. Biz onlardan alıp yapmıştık, ancak büyükşehir yasasıyla birlikte mülk Haliliye Belediyesi’nin sınırları içerisinde kaldı. Haliliye Belediyesi de bize başvuruda bulundu. Düğün salonu ve kongre merkezi bundan sonra Haliliye Belediyesi ile beraber kullanılacaktır.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR