Karabağlar’da kentsel dönüşüm krizinde 3 perde 

Karabağlar’da yapılmak istenen kentsel dönüşümle ilgili bir yılda 3 kez plan hazırlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dönüşümden vazgeçmezken, bölge halkı da süreci tekrardan itiraza hazırlanıyor. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İzmir’in Karabağlar ilçesi Cennetçeşme ve Limontepe semtinde toplam 16 mahalleyi kapsayan ve yüz bine yakın vatandaşı yakından ilgilendiren kentsel dönüşüm projesinde süreç sil baştan.  Önceki hafta kenti ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin “2017 yılında başlayacak” diyerek duyurduğu kentsel dönüşüm projesiyle ilgili hazırlanan mevcut imar planları iptal edilerek bölgede yeni plan çalışması yapıldı.

Bakanlıkça hazırlanan ilk iki plana şehircilik esaslarına aykırı olduğu, bütünlük taşımadığı, planlama esaslarına uyulmadığı, kamu yararı taşımadığı, mevzuata aykırı olduğu gibi gerekçelerle itiraz ederek yargıya taşıyan bölgedeki hak sahipleri imar planlarının iptali için üst üste davalar açtı. Planlarla ilgili yargı süreci devam ederken, bakanlıktan olası iptal kararına karşı yeni bir hamle daha geldi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yargıya taşınan projeyle ilgili bu sefer de süreci sil-baştan yapan bir karar alarak, 540 hektarlık bölgenin 101 hektarlık ilk etabını kapsayan üçüncü planları askıya çıkardı. Önceki planlarla büyük oranda benzerlik taşıyan kentsel dönüşüme esas imar planları için bir aylık itiraz süreci başladı. 

‘BAKANLIK ALİ CENGİZ OYUNU YAPIYOR’

Askıya çıkan 3. planla ilgili bölge halkı tekrardan itiraza hazırlanıyor. Mahallaleler Birliği’nin çağrısıyla Karabağlar Belediyesi Türkan Şoray Nikah Salonu’nda bir araya gelen bölge önümüzdeki süreçte neler yapacaklarını konuştular. Toplantıda konuşan Karabağlar Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Halil Ecevit, süreci ‘Ali Cengiz Oyunu’na’ benzeterek “Bakanlık kanuna karşı hile yapıyor. Aynı filmi daha önceden de gördük. Amaçları bizi pes ettirip yıldırmak. Tuttular aynı planı yine karşımıza getirdiler. Değişen hiçbir şey yok… Böyle bir devlet yönetimi olmaz. Madem plan yaptınız neden iptal ediyorsunuz? Açtığımız davaları geçersiz kılmak için hazırladıkları planı iptal edip, aynı planı yeniden askıya çıkartıyorlar. Daha önce de söyledik, yine tekrar edeceğiz. Bu oyuna kanmayacağız, yaşam alanlarımızı terk etmiyoruz” dedi.

YENİDEN İPTAL DAVASI AÇACAKLAR

Hazırlanan imar planlarına itiraz dilekçelerini 27 Ekim’de vereceklerini ve bir kez daha iptal davası açarak yargıya taşıyacaklarını duyuran Karabağlar Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Halil Ecevit şunları söyledi “Siz bu planı hazırlarken kime sordunuz? Bizimle gelip görüştünüz mü? Ne istediğimizi biliyor musunuz? 4 yıldır bakanlıktan randevu istiyoruz, bırakın görüşmeyi karşımızda muhatap bile bulamıyoruz. Vatandaşın rızası olmadan kentsel dönüşüm mü yapılır? Böyle proje mi olur? Bir de kalkmış açıklama yapıyorlar, “Kentsel dönüşüm 2017’de başlayacak” diye… Nereye başlıyor? Böyle adalet, hak hukuk olmaz… Vatandaşın yararına olmayan, halka rağmen yapılan kentsel dönüşüme karşıyız, kabul etmiyoruz… Nerede kaldı sosyal adalet, nerede kaldı demokrasi? Yaşam alanlarımızı kesinlikle terk etmeyeceğiz. Mahallemizi, semtimizi inşaat baronlarına peş keş çektirmeyeceğiz. Biz kentsel dönüşüm değil, adalet istiyoruz”.  (İzmir/EVRENSEL)
 

EN SON EKLENENLER