KARAR yazarı: İstifalar AKP’ye eksi yazacak, seçmene anlatılamayacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Karar gazetesinden Elif Çakır, Tayyip Erdoğan’ın AKP içindeki tasfiye operasyonunu belediye başkanlarıyla sürdürmesini ve belediye başkanlarının istifaya zorlanmasını eleştirdi.

 Yazısına “Bir kere söylemek gerekiyor ki, ‘gerekçelerinde’ ne kadar haklı olursa olsun, belediye başkanlarını ‘istifaya zorlaması’ AK Parti’nin eksi hanesine yazacaktır” diyerek başlayan Çakır, istifa sürecinin anketlerle ya da tabandan gelen şikayetlerle açıklanamayacağını ifade etti.

 Erdoğan’ın “İstifasını vermeyen belediye başkanları sistemin nasıl işleyeceğini bilir, gereği yapılacak” demesi “demokratik kültürle bağdaşmayan oldukça vahim bir açıklama” diyerek niteleyen Çakır, Erdoğan’ın talebinin aksine istifaların seçmene iyi anlatılmasının olanaklı olmadığını söyledi:

 Anlatamazlar. Bir kere “teşkilatlar” meselesi ayrı, “belediyeler” meselesi ayrı. Birbirinden ayrı iki husus.

 “Teşkilatlar” AK Parti’nin kendi iç meselesidir. Mesela isterse 24 saatte bir değişiklik yapsın; gece “il başkanı” yaptığı bir isim sabahı göremesin.

 Ancak “belediyeler” meselesi gerçekte bir demokrasi meselesidir. Dolayısıyla mesele AK Partiyi aşar. Dahası bugüne kadar “demokrasi”, “milli irade”, “sandığın dokunulmazlığı”, “hukukun üstünlüğü” gibi eski Türkiye’de yok sayılan ilkelere sahip çıkmak iddiasına sahip olan AK Parti’nin saygınlığına ve güvenirliğine zarar verir.

 “Ciddi bir temsil ve seviye sorunu var, kurucu ayarlarına dönmeli”

 Seçmenin genel seçimde doğrudan partiye oy verirken yerel seçimde ise isme de oy verdiğini, bunun en çarpıcı örneğinin 2009 yerel seçimlerinde Urfa’daki Ahmet Fakıbaba örneği olduğunu kaydeden Çakır, bir kez daha partinin kurucu ayarlarına dönme çağrısı yaptı:

 Bakınız tabanın AK Parti’ye yönelik bir rahatsızlığının olduğu muhakkak. Bundan artık kimsenin kuşkusu yok. Ancak AK Parti’nin bunu gidermesinin yolu bu değil.

 Reformcu kimliğine ve kurucu ayarlarına dönmesi gerekiyor. Asıl zararı veren kendisini temsil eden medyanın kullandığı dil, AK Parti’nin itibarını zedeleyen haber anlayışıdır ve kamuoyu önünde kendisi adına konuşan isimlerdir. AK Parti’nin önünde ciddi bir temsil ve temsil noktasında seviye sorunu bulunuyor.

 AK Parti yine de yol yakınken ‘belediyeler’ konusuna bir de bu gözle bakmalıdır.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR