Karataş Köyü Cengiz Holding’e karşı direniyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Mazıdağı’nın Karataş köyünde maden ve gübre çıkarmak için çabalayan Eti Bakır şirketine tepki gösteren yurttaşlar, “Geçim kaynağımız olan topraklara el konulmak isteniyor. Hukuk ve iktidar onların yanında yer alıyor. Ama buna karşı çıkacağız” dedi.

Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Karataş köyünde, gübre ve maden çıkarmak için yurttaşların ekip biçtiği arazilerde çalışma yürütmek isteyen Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır Araştırma Şirketi çalışanları 2 gün önce halkın tepkisi üzerine geri çekilmek zorunda kaldı. Daha önce kazı yapılan araziler ile köy merkezinin arasında bulunan bölgede çalışmak için gelen şirketin amacının 2018 yılına kadar köyü tamamen boşaltıp şantiye alanına çevirmek olduğu belirtildi.

KÖY BOŞALTILMAK İSTENİYOR

Yaklaşık 400 kişinin yaşadığı köyde, hükümete yakınlığı ile bilinen şirketin çevre köylerde de benzer çalışmalar için harekete geçtiğini ifade ediliyor. Tek geçim kaynağı olan arazilerinin ve evlerinin bulunduğu alanların ellerinden alınmaması için mücadele edeceklerini ifade eden yurttaşlar, şirkete ve ona destek veren kamu yetkililerine tepki gösterdi.

KAYMAKAM: 2018’E KADAR ARAZİLERİ BOŞALTIN

Yıllardır maden ve gübre için yürütülen çalışmaların sonucunda köylerinde oluşan tahribata değinen Veli Araç, arazilerinin Etibank şirketinin ardından Eti Bakır şirketi tarafından ellerinden alınmak istendiğini vurguladı. Konu hakkında görüştükleri ilçe kaymakamının kendilerine “2018 yılına kadar arazileri boşaltın” dediğini aktaran Araç, büyüdüğü toprakları terk etmeyeceklerini söyledi.

‘BURASI BİZİM TOPRAĞIMIZ’

Ahmet Araç adlı yurttaş ise, söz konusu şirketin hiçbir hukuka kulak asmadığını ifade etti. Hukuk ve iktidarın şirketin yanında yer aldığını dile getiren Araç, “Burası bizim toprağımız. Devlet kadar gücümüz olmayabilir ama bir irademiz var. Elimizden ne gelirse yapacağız” dedi.

Şirketi savunan pozisyonda yer alan kaymakama tepki gösteren Araç, “Nasıl olur halkı savunmak yerine şahsi bir şirketi savunur? Ben batı illerinden geldim. Köyde bu sıkıntının olduğunu duyunca akrabalarıma destek olmak için geldim” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR