Kasaları boşaltıp kaçmış

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Seçimleri kaybeden dönemin cunta şefi Devlet Başkanı Yahya Jammeh’nin koltuğunu bırakmamak için direnmesiyle gündeme oturan Batı Afrika ülkesi Gambiya’da bu kez çalınan paralar gündemde

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) müdahalesi sonucu görevi bırakarak ülkeyi terkeden Yahya Jammeh’nin beraberinde devletin kasasını da boşalttığı kaydediliyor. Sığındığı Senegal’de yemin eden Devlet Başkanı Adama Barrow, Senegal radyosu RFM’e yaptığı açıklamada “Aldığımız bilgilere göre, kasalarda hiç para yok. Bize söylenen bu ama görevi resmen devraldığımız da bunu açıklığa kavuşturacağız” diye konuştu. Barorw’un danışmanı Mai Ahmed Fatty ise hazineden 11.4 milyon dolardan (yaklaşık 43 milyon TL) fazla bir para kayıp olduğunu belirtti. AFP’ye konuşan Fatty, “Kasalar neredeyse boşaltılmış. Bu, Maliye Bakanlığı ve Gambiya Merkez Bankası yetkilileri tarafından teyit edildi” dedi.

ECOWAS askerleri başkentte

Bu arada Gambiya’da seçimleri kaybeden Yahya Jammeh’nin ülkeyi terketmesinin ardından ECOWAS’a bağlı askeri birlikler, başkent Banjul’da güvenliği sağlıyor. Afrikalı askerler, kentin girişlerinde oluşturdukları kontrol noktalarında araç geçişlerini takip etti. Ailesiyle birlikte başkent Banjul’daki havalimanında kendisini bekleyen kargo uçağıyla ülkeyi terkeden Jammeh, lüks araçların bulunduğu bir konvoyla gelmişti. Uçağa, kimi eşyalar da yüklenmişti. Jammeh, 21 Ocak’ta Ekvador Ginesi’ne sığınmıştı.

‘Çok çektik’

Banjul’da sevinç gösterileri oluyor. Banjullular, “Bugün gerçekten mutluyum, çünkü Başkan Jammeh gitti. Herkes nihayet huzura erdi, sakinleşti, bu yüzden mutluyum… Gambiya’daki durum bir cezaevini andırıyordu. Ama artık özgürüz. Jammeh’ten çok çektik” gibi ifadeler kullandı.

BANJUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR